Dnešní témata: Personální zemětřesení; USA bez rozpočtu; Unikátní letadlo

Obsah dílu

Přehrát vše

Personální zemětřesení

Další zásadní změny v resortu dopravy – ministr v demisi Zdeněk Žák odvolal šéfa Ředitelství silnic a dálnic Davida Čermáka, Ředitelství vodních cest Jana Skalického a Drážního úřadu Pavla Kodyma. První podle něj nebyl dost razantní, další dva obvinil z pochybení. Opravdu bylo nutné naráz odvolat tři vrcholné státní manažery? A měl by podobné kroky dělat ministr v demisi tři týdny před volbami, ve kterých kandiduje? Hostem bude ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák /nestr./, odvolaný ředitel Drážního úřadu Pavel Kodym a odvolaný ředitel Ředitelství vodních cest Jan Skalický.


USA bez rozpočtu

Americká vláda nemá peníze na běžný provoz. Republikáni v Kongresu splnili hrozby a neschválili rozpočet bez dodatečných podmínek, jak požadoval Senát. Co to znamená v praxi? Jak se situace odráží v životě běžných Američanů? A jaké budou dopady na americkou ekonomiku? Do Washingtonu se spojíme se zpravodajem ČT Martinem Řezníčkem. Do studia přijde ekonom University of New York in Prague Aaron Johnson.


Unikátní letadlo

Do Česka dorazil ruský bombardér Pe-2 z druhé světové války. Přes padesát let ležel v jezeře, teď ho získal pražský Vojenský historický ústav. Čím je specifický? A jak náročná bude rekonstrukce letounu? Zeptáme se ředitele Vojenského historického ústavu Aleše Knížka.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Skalický, odvolaný ředitel Ředitelství vodních cest, o případném podání trestního oznámení na svou osobu

"Pan ministr tady opět neříká pravdu. Žádná zakázka nebyla proplacena, nedošlo k žádné škodě. (…) Takovýchto materiálů jsou stovky. Toto je jediná, která byla napadena. V případě, že se prokáže, že tam byl nějaký nesoulad mezi rozsahem té studie a cenou, tak samozřejmě budu první, kdo bude volat po tom, aby nebyla proplacena."


Řekli v Událostech, komentářích

Zdeněk Žák /nestr./, ministr dopravy v demisi, o odvolaném řediteli Ředitelství vodních cest

"My jsme ho přistihli při tom, že se pokoušel nechat si proplatit za dva miliony korun studii, na kterou tady máme oficiálně ocenění, že v žádném případě nemůže mít hodnotu víc než padesát tisíc korun. /…/ Já předpokládám, že pan Skalický se nevyhne (ze strany Ministerstva dopravy a Státního fondu dopravní infrastruktury) podání trestního oznámení."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín