Dnešní témata: Kdo zaplatí noviny?; Bankrot made in USA?; Svatořečení papežů; Cena Václava Havla

Obsah dílu

Přehrát vše

Kdo zaplatí noviny?

Z vydavatelství Economia odchází po šéfredaktorovi Hospodářských novin Petru Šabatovi i jeho zástupkyně a šéfredaktorka portálu iHNED.cz Lucie Tvarůžková. O konkrétních důvodech zatím nechtěla mluvit, spekuluje se ale o tom, že nesouhlasí se způsobem, jakým vydavatelství propouští zaměstnance. Po spojení s firmou Centrum, které patří sever Aktuálně.cz, by mělo odejít zhruba sto lidí. Znamená to, že se lidem už nechce platit za zprávy? A je řešením jen intelektuálně nenáročný bulvár, nebo spíš prvotřídní obsah? Hostem bude prozatímní šéf Hospodářských novin Vladimír Piskáček, šéfredaktor Mediář.cz Ondřej Aust a sociolog médií FSV UK Tomáš Trampota.


Bankrot made in USA?

Americké vládě hrozí, že nebude mít od zítřka peníze na svůj provoz. Republikáni podmiňují schválení rozpočtu odložením zdravotní reformy – s tím ale nesouhlasí Bílý dům ani demokrati. Pokud se Kongres nedohodne, úřady nebudou mít peníze na svůj provoz – poprvé po sedmnácti letech. Co by to znamenalo pro americkou a světovou ekonomiku? A jaké kroky teď může Obamova administrativa podniknout? Do Spojených států se spojíme se zpravodajem Martinem Řezníčkem.


Svatořečení papežů

27. dubna příštího roku Vatikán oficiálně svatořečí polského papeže Jana Pavla II. i jeho italského předchůdce Jana XXIII. V případě Jana Pavla II. půjde o vůbec nejrychlejší kanonizaci v novodobé církevní historii. Obřadu by se mohly účastnit statisíce věřících. Téma pro redaktorku náboženského vysílání ČRo Plus Markétu Šindelářovou a kněze Josefa Čunka.


Cena Václava Havla

Historicky první mezinárodní Cenu Václava Havla za lidská práva získal běloruský aktivista Ales Bjaljacki. Ve Štrasburku ji převzala jeho žena. Bjaljackéhovězní Lukašenkův režim za údajné daňové podvody. Probereme s běloruským občanským aktivistou, disidentem Vladislavem Jandjukem.


Řekli v Událostech, komentářích

Vladimír Piskáček, ředitel redakcí vydavatelství Economia, o plánovaném propouštění redaktorů

"Bez této redukce by se vydavatelství v letošním a hlavně příštím roce propadlo do obrovské ztráty. Je to první krok v rámci velmi široké restrukturalizace."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín