Konec kauzy H-Systém; Rozpočet 2014; Nová taktika Íránu?; Nový šéf Národního divadla v Brně

Obsah dílu

Přehrát vše

Konec kauzy H-System

Kauza jednoho z největších podvodů novodobé historie definitivně končí. Nejvyšší soud potvrdil, že amnestie pro tři exmanažery H-Systemu platí. Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma se tak vyhnou případnému trestu a zřejmě i povinnosti nahradit škodu. Dovolání nejvyššího státního zástupce soud zamítl jako neoprávněné. Opravdu soud neměl žádný prostor, aby případ vrátil k trestnímu řízení? A přijde tedy víc než tisícovka poškozených o šanci na náhradu škody? Hosty Událostí, komentářů budou mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig, bývalý advokát jednoho z manažerů H-Systemu Jaroslav Radil a advokátka Hana Marvanová, která zastupuje část klientů firmy.


Rozpočet 2014

Vláda v demisi počítá v rozpočtu na příští rok se schodkem ve výši 112 miliard. Proti původnímu návrhu Nečasova kabinetu plánuje utratit o 17 miliard víc - počítá totiž s vyšším ekonomickým růstem. Dokument ale musí po volbách schválit i nová vláda a sněmovna. Opravdu je na tom česká ekonomika tak dobře, že většina ministerstev může dostat přidáno? Jsou předpoklady ministra financí reálné? A obstojí návrh kabinetu v demisi i po volbách? Zeptáme se Jaroslava Ungermanna, makroekonomického experta ČMKOS a Luďka Niedermayera, bývalého viceguvernéra ČNB.


Nová taktika Íránu?

Írán nevyvíjí jaderné zbraně a není hrozbou pro region ani zbytek světa, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN. Obhajoval tam jaderný program země. Izrael ale jeho slovům nevěří - podle premiéra Benjamina Netanjahua jde jen o zdržovací taktiku. Je snaha o zlepšení vztahů se západem jen taktickým manévrem? A může nový prezident reálně změnit íránskou politiku? Podrobnosti z izraelského Tel Avivu připojí blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó.


Nový šéf Národního divadla v Brně

Národní divadlo Brno má po více než roce konečně ředitele. Stal se jím dosavadní umělecký šéf činohry Jihočeského divadla Martin Glaser. Jeho úkolem bude hlavně stabilizovat situaci na činoherní scéně. Jaké budou jeho první kroky ve funkci? Jak vidí situaci divadla a co chce změnit? Odpoví nový ředitel Martin Glaser.


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Knötig, mluvčí Nejvyššího soudu, k možnosti poškozených domáhat se škody v kauze H-System

"V tuto chvíli mají v podstatě jedinou možnost domáhat se náhrady škody v občanskoprávním řízení, i když připouštím, že tato varianta nebude příliš schůdná a bude možná i finančně náročná pro ty, kteří se do toho pustí, protože budou muset prokazovat své nároky."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín