Dnešní témata: Syrský obrat?; Odložené eNeschopenky; Boj o domácí porody; Dvořákova Praha

Obsah dílu

Přehrát vše

Syrský obrat?

Sýrie je údajně ochotná odevzdat své chemické zbraně. Přistoupila tak na návrh amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který rozpracovalo Rusko. Barack Obama prohlásil, že pokud je návrh myšlen vážně, mohly by Spojené státy od útoku na Sýrii upustit. Rýsuje se průlom v řešení syrské krize? Do Damašku se spojíme se spolupracovníkem ČT Lukášem Gogou, do Spojených států se zpravodajem Martinem Řezníčkem a do Francie se zpravodajem Petrem Zavadilem.


Odložené eNeschopenky

Lékaři budou pacientům dál vypisovat dosavadní papírové neschopenky. Povinnost přejít na počítačový systém se odkládá. Kdy se systém, který měl ušetřit a zjednodušit práci, rozjede? A proč ho lékaři odmítají? Probereme s vrchním ředitelem úseku sociálního pojištění České správy sociálního zabezpečení Pavlem Krejčím a členem výboru Sdružení praktických lékařů ČR Romanem Houskou.


Boj o domácí porody

Evropský soud pro lidská práva začal řešit český spor o domácí porody. Dvě ženy si stěžují na to, že nemohly rodit doma s asistentkou. Zastánci porodů mimo nemocnici argumentují právem na svobodnou volbu, stát je považuje za příliš rizikové. Téma pro prezidentku, Unie porodních asistentek Ivanu Königsmarkovou a náměstka pro vzdělávání Ústavu pro péči o matku a dítě Petra Křepelku.


Dvořákova Praha

Začíná šestý ročník hudebního festivalu Dvořákova Praha. Osmdesáté narozeniny na něm oslaví polský skladatel Krzysztof Penderecki. A to světovou premiérou své nové skladby. Krzysztof Penderecki bude hostem Událostí, komentářů.


Řekli v Událostech, komentářích

Pavel Krejčí, vrchní ředitel úseku sociálního pojištění ČSSZ, k systému elektronických neschopenek

"Srovnání s registry vozidel, s jinými novými agentovými systémy, které se třeba i v resortu práce budovaly, jsou naprosto lichá, protože náš systém je budován od roku 2005, je schopen pojmout celou řadu jiných tiskopisů a elektronická neschopenka je pouze jedním z nich. (...) Takže my skutečně tvrdíme, že ten náš systém v tomto smyslu funkční bude a nejsou tyhle obavy oprávněné."


Řekli v Událostech, komentářích

Roman Houska, člen výboru Sdružení praktických lékařů, k systému elektronických neschopenek

"My jsme velmi často slyšeli o jiných věcech, že jsou připraveny, že budou fungovat, a nakonec ta reálná praxe ukázala, že tomu tak není. Pro nás je opravdu zásadní, aby ten systém fungoval naprosto perfektně. (…) Záruku té funkčnosti nemáme."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín