Události, komentáře

25. červenec 2013

48 minut

25. červenec 2013

Obsah dílu

Vlakové neštěstí — Noví velvyslanci — Po Si-laj obviněn — Lovec nacistů — Záchrana Baťova památníku

Části dílu

00:33
Vlakové neštěstí
  Při včerejší nehodě rychlovlaku nedaleko španělského Santiaga de Compostela zemřelo 80 lidí. 178 cestujících je zraněných. Vlak vjel příliš rychle do zatáčky, povolenou rychlost zřejmě překročil víc než dvojnásobně. Všech jeho 13 vagonů vykolejilo. Policie už začala vyšetřovat strojvedoucího.
  Jak je možné, že došlo k tak výraznému překročení rychlosti? Dalo se neštěstí zabránit? A závisí bezpečnost vlaků jen na lidském faktoru nebo i na technice? Zeptáme se prezidenta Federace strojvůdců Jindřicha Hlase. Aktuální informace přinese přímo z místa nehody zpravodaj ČT Petr Zavadil.
  16:24
  Noví velvyslanci
   Vleklý spor o velvyslance skončil – prezident Miloš Zeman podepsal první zhruba dvě desítky jmenovacích listin. Po několika měsících se tak odblokovala výměna velvyslanců, kterou prezident zastavil kvůli sporu s bývalým šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem. Jeho nástupce Jan Kohout s hlavou státu probíral i sporné posty pro Livii Klausovou a Vladimíra Remka.
   Jak bude výměna velvyslanců pokračovat? Dočkají se Vladimír Remek a Livie Klausová velvyslaneckého postu? Hostem Událostí, komentářů bude vedoucí zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček.
   29:25
   Telegraficky
    30:47
    Po Si-laj obviněn
     Bývalý vrcholný čínský politik Po Si-laj půjde po roce a půl před soud. Čelí obvinění z korupce, přijímání úplatků a zneužívání moci. V případě odsouzení mu hrozí až 20 let vězení. Vlivný komunistický lídr byl zapletený taky do aféry kolem vraždy britského obchodníka. Za tu byla loni odsouzena jeho manželka k trestu smrti s odkladem.
     Odstartuje jeden z největších politických skandálů v Číně nevyhnutelné reformy? Komentář připojí Rudolf Fürst, sinolog z Ústavu mezinárodních vztahů.
     38:22
     Lovec nacistů
      68 let po válce v Německu odstartoval hon na nacisty. Středisko Simona Wiesenthala zaplavilo německá města fotografií známé brány vyhlazovacího táboru v Osvětimi. Pod heslem "Pozdě, ale ne příliš pozdě" apeluje na německou veřejnost, aby svými informacemi pomohla dostat ještě žijící nacisty před soud.
      Exkluzivní rozhovor pro Události, komentáře poskytl ředitel Střediska Simona Wiesenthala Efraim Zuroff.
      42:52
      Záchrana Baťova památníku
       Perla evropského funkcionalismu Baťův památník ve Zlíně se dočká návratu své bývalé podoby. Minulý režim stavbu z 30. let 20. století stavebně znehodnotil. Její záchrana teď bude stát až 70 milionů korun.
       Jak bude památník tragicky zesnulého Tomáše Bati po rekonstrukci vypadat? Kdo obnovu zaplatí? A na co se mohou těšit budoucí návštěvníci? Zeptáme se historika Ondřeje Ševečka.
       Přehrát celé video
       Stopáž48 minut
       Další díl
       26. červenec 2013

       Události, komentáře na sociálních sítích

       Napište nám