Propojení vlády a SPOZ?; Recept na čistší ovzduší?; Evakuovaní poslanci; Digitalizovaný brak?

Obsah dílu

Přehrát vše

Propojení vlády a SPOZ?

Kabinet Jiřího Rusnoka pověřil vedením svého úřadu místopředsedu SPOZ Radka Augustina. Dlouholetý Zemanův podporovatel nahradí v čele úřadu Lubomíra Poula. K případnému druhému pokusu o sestavení vlády se dnes vyjádřil prezident Miloš Zeman. Stranám bývalé vládní koalice by ho umožnil jen v případě, že mu dodají 101 notářsky ověřených poslaneckých podpisů.
Je pověření Radka Augustina dalším důkazem propojení mezi vládou, prezidentem Zemanem a SPOZ? Nejedná vláda před hlasováním o důvěře netakticky? Jak to komentují parlamentní strany? A co říkají na nejnovější požadavek prezidenta? Zeptáme se šéfa klubu TOP 09 a Starostové Petra Gazdíka a předsedy Senátu Milana Štěcha /ČSSD/. Politickou analýzu připojí komentátor ČRo Petr Hartman.


Recept na čistší ovzduší?

Vláda Jiřího Rusnoka odmítla návrh Moravskoslezského kraje, aby peníze vybrané od znečišťovatelů ovzduší dostávaly regiony a ne Státní fond životního prostředí. Podle příslušného ministerstva by to mohlo ohrozit evropské dotace. Kraj taky navrhoval, aby úředníci mohli kontrolovat, čím se topí v domácnostech. Stanovisko kabinetu je pro Poslaneckou sněmovnu jen doporučením.
Co kraj říká na zamítavý postoj vlády? A jaká bude jeho další strategie? Odpoví hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák /ČSSD/.


Evakuovaní poslanci

Protesty v Bulharsku se znovu vyhrocují. Až zásah těžkooděnců ukončil blokádu parlamentu. Ministry a poslance evakuovali pomocí opancéřovaných vozů. Demonstranti budovu oblehli kvůli plánovanému zvýšení schodku státního rozpočtu. Desetitisíce lidí se v ulicích velkých měst víc než měsíc dožadují rezignace socialistické vlády.
Jaká je situace v Bulharsku? Proč se protesty znovu vyhrocují? A kam až může dospět nová politická krize? Hostem Událostí, komentářů bude ředitel regionů MAFRA Veselin Vačkov.


Digitalizovaný brak?

Ústav pro českou literaturu digitalizuje rodokapsy. Červená knihovna, krváky a další populární magazíny z počátků 20. století se staly předmětem seriózního bádání. Na internetu je v digitalizované podobě k dispozici přes 200 svazků.
Proč se Ústav pro českou literaturu zabývá populárním čtivem? Jde o fenomén prvorepublikové četby, nebo druhotnou literaturu? A čím si právě tyto magazíny zasloužily právo na digitalizaci? Otázka pro ředitele Ústavu pro českou literaturu Pavla Janáčka.


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Gazdík /TOP 09/, předseda poslaneckého klubu strany, ke jmenování Radka Augustina /SPOZ/ vedoucím Úřadu vlády

"Tato vláda rozhodně není vláda úřednická. Je to vláda SPOZ a každý postupný krok, každé představování dalších nových lidí, kteří jsou v okruhu té vlády, to potvrzuje."


Řekli v Událostech, komentářích

Milan Štěch /ČSSD/, předseda Senátu, ke jmenování Radka Augustina /SPOZ/ vedoucím Úřadu vlády

"Současná vláda a SPOZ k sobě mají blízko. To je naprosto zřejmé a dá se čekat, že Jiří Rusnok využije některých lidí a bude je jmenovat do funkcí, protože na druhou stranu není asi možné, aby vedení Úřadu vlády, které tam doposud bylo, včetně paní Nagyové, nějakým způsobem pokračovalo ve své činnosti."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín