Dnešní témata: Zpolitizovaný ÚSTR? ; Nový prezident Venezuely; Znovuobjevený J. D. Zelenka

Obsah dílu

Přehrát vše

Zpolitizovaný ÚSTR?

Napětí v Ústavu pro studium totalitních režimů se dál stupňuje. Jeho vědecká rada se rozpadla – členové postupně rezignovali na protest proti odvolání ředitele Daniela Hermana. Výpověď od nového vedení navíc dostal první náměstek instituce Eduard Stehlík. A k situaci v ústavu se vyjádřil i premiér Petr Nečas. Je přesvědčený, že výměna ředitele je pučem levicových stran, jehož cílem je omezit činnost archivu bezpečnostních složek. Sociální demokracie se ostře ohradila. Pracuje rada Ústavu pro studium totalitních režimů na politickou objednávku ČSSD a KSČM, nebo kauzu zpolitizovala ODS a média? Skutečně jde o získání přístupu k archivu bezpečnostní složek? Téma pro předsedu poslaneckého klubu ODS Marka Bendu, senátora Jiřího Dienstbiera /ČSSD/, předsedu KSČM Vojtěcha Filipa, místopředsedu rady ÚSTR Lukáše Jelínka a bývalého člena vědecké rady ÚSTR Stanislava Balíka.


Nový prezident Venezuely

Novým Venezuelským prezidentem má být pokračovatel bývalého prezidenta Huga Cháveze Nicolás Maduro. V jednom z nejtěsnějších volebních soubojů historie získal 51 procent hlasů. Opozice ale porážku odmítá. Mluví o masivních volebních podvodech a požaduje přepočítání hlasů. Byly prezidentské volby ve Venezuele zmanipulované? Probereme s bývalým velvyslancem v Kolumbii Mnislavem Zeleným a českým europoslancem Edvardem Kožušníkem, který volby sledoval jako neoficiální pozorovatel.


Znovuobjevený J. D. Zelenka

Světovou premiéru Velikonoční mše Jana Dismase Zelenky připravil tuzemský soubor Ensemble Inégal. Hudba českého barokního autora se v posledních letech vrací na pódia a málem zapomenutý skladatel se stává jedním z nehranějších. Proč? Hostem bude dirigent Ensemble Inégal Adam Viktora.


Stopáž30 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín