Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman

Česká republika má nového prezidenta – v pořadí třetího a prvního přímo zvoleného. Miloš Zeman se ujal úřadu složením slibu ve Vladislavském sále Pražského hradu. Ceremoniálu přihlíželi členové obou komor parlamentu, premiér a předseda Ústavního soudu. Po vojenské přehlídce zamířil Miloš Zeman do Katedrály sv. Víta a k soše Tomáše Garrigua Masaryka. Jaký bude mít vztah s vládou a opozicí? A jak hodnotit jeho prezidentský projev? Hostem bude ministr průmyslu a obchodu, 1. místopředseda ODS Martin Kuba, poslankyně, místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová, senátor, místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier a předseda senátorského klubu SPOZ Vladimír Dryml. Co lze čekat od Zemanovy zahraniční politiky? Probereme s bývalým ministrem zahraničí, někdejším předsedou Valného shromáždění OSN Janem Kavanem. Jakým bude bývalý předseda vlády a ČSSD prezidentem? Ve speciálním vydání Událostí, komentářů okomentuje Alexandr Mitrofanov z Práva, šéfredaktor Respektu Erik Tabery a analytička ČT Martina Lustigová.


Řekli v Událostech, komentářích

Vladimír Dryml /SPOZ/, předseda senátorského klubu SPOZ, KSČM a Severočech ke zmínce o opoziční smlouvě v inauguračním projevu Miloše Zemana

"Nesouhlasím s paní poslankyní (Langšádlovou), že to je potlačení opozice a potlačení demokratických metod. Snad nechce říci, že opoziční smlouva, když tady byla, tak že nebyla demokracie v České republice. Myslím si, že to jsou příliš silná slova. (...) Opoziční smlouva přinesla dvě pozitiva. První pozitivum bylo to, že konečně tady politici se dokázali určitým způsobem dohodnout ku prospěchu celé České republiky. (…) A druhý důvod je, že se ukázalo, že i někteří politici v České republice dokážou držet slovo."


Řekli v Událostech, komentářích

Helena Langšádlová /TOP 09/, poslankyně a místopředsedkyně strany, komentovala zmínku o opoziční smlouvě v inauguračním projevu Miloše Zemana

"Podle mého názoru, kdyby tehdejší strany uzavřely normální velkou koalici, je to věc naprosto legitimní. Ale demokracie je založená na alternaci stran, na výměně stran, a na jasném vymezení koalice a opozice. A role opozice pro fungující demokracii je mimořádně významná, a ta byla potlačena. To je to, co ten systém destruovalo."


Stopáž58 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín