Dnešní témata: Vládní škatulata; Kde se perou špinavé peníze? ; Kalendář Petra Síse

Obsah dílu

Přehrát vše

Vládní škatulata

Spekulace o rošádě ve vládě Petra Nečase /ODS/ se stávají skutečností. Resort obrany převezme po ODS strana LIDEM, do čela ministerstva se postaví Karolína Peake. Ministrem dopravy bude Zbyněk Stanjura /ODS/, stávající šéf poslaneckého klubu strany. A ministrem bez portfeje a šéfem legislativní rady se stane dosavadní náměstek vicepremiérky Karolíny Peake Petr Mlsna. Proč si strany resorty vyměnily? Nerozdal premiér posty „věrným“, kteří udrželi vládu při životě, jak tvrdí opozice? Budou vybraní kandidáti dobrými ministry? Jak bude probíhat slučování ministerstva dopravy a průmyslu do ministerstva hospodářství? Debatovat budou designovaný ministr dopravy Zbyněk Stanjura /ODS/, poslanec Stanislav Polčák /TOP 09/ a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Situaci ve vládě okomentuje analytička Událostí, komentářů Martina Lustigová.


Kde se perou špinavé peníze?

S nečekaným přiznáním přišla největší evropská banka HSBC. Potvrdila, že prala špinavé peníze. Mimo jiné pro mexické drogové kartely. Ve Spojených státech, které finanční toky banky dlouho vyšetřovaly, zaplatí pokutu téměř čtyřicet miliard korun.Proč se banka k praní peněz dobrovolně přiznala? Usilují její manažeři skutečně o očištění banky, nebo si přiznáním jen chtějí usnadnit jednání s vládami zemí, kde působí? Téma pro spolupracovníka ČT v Londýně Ivana Kytku.


Kalendář Petra Síse

Světoznámý výtvarník Petr Sís zavítal do Česka. Po nedělním odhalení gobelínu, který vznikl na počest Václava Havla podle jeho kresby, teď pokřtil kalendář svých filmových plakátů. Peníze půjdou na charitativní účely. Co Síse v jeho tvorbě inspiruje? A mají jeho knihy stejný ohlas ve Spojených státech, kde žije, jako v Česku? Petr Sís přijde na závěr pořadu.


Řekli v Událostech, komentářích

Zbyněk Stanjura /ODS/, designovaný ministr dopravy, vysvětluje, kde chce v resortu ušetřit 20 procent

"Vycházím ze své manažerské zkušenosti, vycházím z toho, s čím se musejí vyrovnávat soukromé firmy od roku 2009. To číslo není nijak přehnané. Za rok si můžeme říct, zda bylo reálné. Budu hledat agendy, které se dají zrušit, převést někam jinam. Číslo jsem nevystřelil, budou to stovky milionů ročně. Věřím, že to může být až k jedné miliardě."


Řekli v Událostech, komentářích

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda strany, komentuje navržení Zbyňka Stanjury na post ministra dopravy a plány na slučování resortů dopravy a průmyslu

"Ministerstvo dopravy má dost svých problémů. Navíc budete řešit ještě otázku slučování. Mně se zdá, že je to nezvládnutelné. Navíc vy střílíte čísla od boku, místo abyste předvedli jakékoli analýzy. V tuto chvíli nemáme žádná tvrdá data, jaká rizika slučování dopravy a průmyslu mohou přinést. Jde tady podle mě spíš o politické handly."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín