Příliš problémová maturita? ; Paralyzované soudy? ; V předvečer šampionátu; Prometheus

Obsah dílu

Přehrát vše

Příliš problémová maturita?

Projekt státních maturit bojuje s dalšími problémy. Žáci několika škol podváděli při písemných maturitách, podle hodnotitelů odevzdali identické slohové práce. Jedna z hodnotitelek navíc tvrdí, že byla nucena bodovat práce tak, jak to požadovalo Centru pro přípravu maturit. Na kolika školách žáci průkazně podváděli? Neselhali při státních maturitách i pedagogové škol? A jak probíhá hodnocení a opravování prací? Debatovat budou ředitel Cermatu Pavel Zelený a ředitelka Gymnázia Nad Štolou Renata Schejbalová.
Ministr školství Petr Fiala nemusí ale řešit jen státní maturity. Rozhodl se, že návrh reformy vysokých škol stáhne úplně a změny předloží jen v podobě novely. Byl návrh od počátku špatný? A ukazují poslední kroky nového ministra, že rozhodnutí jeho předchůdce Josefa Dobeše školství spíš škodila, jak tvrdili jeho kritici? Rozebereme s Radkou Kvačkovou z Lidových novin.


Paralyzované soudy?

Už tak zahlcené soudy čeká další agenda. Místo Českého telekomunikačního úřadu mají řešit spory o poplatky za telefon či televizi. Návrh zákona už schválila vláda. Proč na přesun kývlo ministerstvo spravedlnosti, když samo uznává, že situace na soudech není růžová? Nezahltí nová agenda soudy natolik, že nebudou mít čas na rozhodování kauz? A jak se k návrhu vlády staví soudci? Diskutovat budou náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer a viceprezident Soudcovské unie Tomáš Novosad.


V předvečer šampionátu

Už zítra začne mistrovství Evropy ve fotbale. Zatímco fanoušci se těší na zápasy svých národních týmů, pořadatelské země – Polsko a Ukrajina – musí řešit hned několik nepříjemností. Jak na šampionát dopadne bojkot některých politiků kvůli věznění Julije Tymošenkové? Do Wroclawi se spojíme se zpravodajem Miroslavem Karasem.


Prometheus

Do českých kin míří nový snímek Ridleyho Scotta Prometheus. Podařilo se režisérovi kultovního Vetřelce natočit další průlomový sci-fi snímek? Zeptáme se filmového publicisty Františka Fuky.


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín