Korupčník Rath?

Obsah dílu

Přehrát vše

Korupčník Rath?

Policie otevřela pravděpodobně jednu z největších korupčních kauz posledních let. Poslanec a hejtman Středočeského kraje David Rath měl přijmout úplatek. Kriminalisti ho zadrželi jen pár minut po tom, co se údajně nechal zkorumpovat. V hotovosti u sebe měl 7 milionů korun. Policie zároveň obvinila dalších 7 lidí. Mezi nimi bývalého sněmovního přeběhlíka Petra Kotta nebo ředitelku kladenské nemocnice a členku širšího vedení ČSSD Kateřinu Pancovou. Sociální demokraté dávají od obviněných členů ruce pryč a vyzývají je k vyvození odpovědnosti. Měl by se David Rath vzdát poslaneckého mandátu? Jsou hejtmani ČSSD důvěryhodní? A není Rathovo obvinění jen špičkou ledovce? Hlavními hosty speciálního monotématického vydání Událostí, komentářů budou místopředseda Poslanecké sněmovny z ČSSD Lubomír Zaorálek, ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek a předsedkyně Poslanecké sněmovny z ODS Miroslava Němcová.

Úplatkářská kauza údajně souvisí s čerpáním evropských fondů a investicemi do kladenské nemocnice. Mohlo by náhlé odhalení přiškrtit bruselské penězovody? A čím by měla česká vláda unijní úředníky uklidnit? Otázky pro právníka Transparency International Stanislava Beránka. Zadržení skupiny kolem Davida Ratha plánovaly půl roku desítky policistů. Do posledních minut o akci vědělo jen pár vyvolených. Jak se při tak náročných zásazích postupuje? Rozebereme to s bývalým policejním detektivem a spolupracovníkem serveru Českápozice.cz Zdeňkem Ondráčkou. Je česká politika prostoupená úplatkářstvím? A co udělá nová korupční kauza s názory voličů? Zeptáme se komentátora Respektu Ondřeje Kundry a analytičky ČT Martiny Lustigové.


Řekli v Událostech, komentářích

Miroslav Kalousek /TOP 09/, ministr financí, spekuluje o tom, jak může kauza Davida Ratha ovlivnit čerpání evropských dotací ve Středočeském kraji

"Z projektů, na kterých se podílel šéf regionální rady pan hejtman Rath, jsme okamžitě zastavili certifikaci a nebudeme chtít proplácení (od Evropské komise - pozn. red.) do vyšetření případu. /…/ Bavíme se zhruba o jedné miliardě korun. Až budeme mít jasné informace od orgánů činných v trestním řízení, čeho se to může teoreticky týkat, tak zůsatnou pozastaveny projekty, které budou podezřelé. /.../ Teoreticky Středočeský kraj na to může doplatit z peněz daňových poplatníků nějakým množstvím v řádu 100 milionů korun, které mu nebudou proplaceny."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín