Dnešní témata: Jak kontrolovat BIS? ; Vyhlídky na mír? ; Odchod maďarského prezidenta; Klasika pro děti

Obsah dílu

Přehrát vše

Jak kontrolovat BIS?

V souvislosti se zveřejněnými odposlechy se čím dál častěji skloňuje jméno civilní kontrarozvědky. Podle médií mohly odposlechy Béma a Janouška uniknout do soukromé agentury ABL právě z BIS. Podle týdeníku Euro měl Janoušek kontakty dokonce přímo v kontrarozvědce. Selhává BIS? Drží se její aktivity v zákonných rámcích, nebo překračuje své pravomoci? A jak by měla být kontrolována? Měla by vedle parlamentní kontroly vzniknout nová nepolitická rada, jak navrhuje ČSSD? Debatovat budou Marek Benda /ODS/ a František Bublan /ČSSD/. Do studia přijde také redaktor týdeníku Euro Jan Hrbáček.


Vyhlídky na mír?

V Sýrii se rýsuje naděje na mír. Podle zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana přistoupila syrská vláda na naplňování mírového plánu. Jak má plán probíhat? Přistoupila k němu syrská vláda kvůli tlaku mezinárodního společenství, nebo už nemá na další boje sílu? A dá se jejím slibům věřit? Téma pro Rashida Khalila z Iniciativy pro svobodnou Sýrii.


Odchod maďarského prezidenta

Maďarský prezident Pál Schmitt odstoupil. Podezření, že svoji doktorskou práci opsal, sice dál popírá. Nechce prý ale štěpit maďarskou společnost. Věří Maďaři prezidentově vysvětlení odchodu? Čím si prezident získal silnou podporu vládní strany Fidesz? Téma pro politologa Bohumila Doležala.


Klasika pro děti

Jak přiblížit vážnou hudbu dětem? S novým pokusem přichází projekt Nebojte se klasiky. Jeho autoři sázejí hlavně na příběhy, které jsou ve skladbách ukryty. Může takový způsob nalákat děti ke klasické hudbě? Rozebereme s ředitelem Základní umělecké školy v Praze 10 Jiřím Stárkem.


Řekli v Událostech, komentářích

František Bublan /ČSSD/, k situaci v BIS

"Mě znepokojují nejenom úniky, ale i to, co se asi v té službě děje. Já tu zkušenost mám, vždycky když začaly nějaké úniky nebo se dokonce začala objevovat jména některých zpravodajských důstojníků, tak to je špatně. A to by se mělo řešit. /.../ Já se přikláním k tomu, že odposlechy z BIS asi unikly. Kdyby si služba byla jasně vědomá, že na té kauze nepracovala, že tam neměla žádný technický úkon, tak by jednoznačně řekla, ne, to není naše."


Řekli v Událostech, komentářích

Marek Benda /ODS/, o údajných únicích odposlechů z BIS

"Já se obávám, jak se nám skládají věci dohromady, že se nejedná jenom o vyřizování nějakých účtů mezi kmotry nebo mezi kým, ale že jde taky o útok na BIS, který mě znervózňuje, a chci vědět, kdo na ni útočí a proč."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín