NKÚ bez Dohnala; Joachim Gauck prezidentem? ; Putin na cestě do Kremlu; Reisenauer sobě

Obsah dílu

Přehrát vše

NKÚ bez Dohnala

Šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal prohrál svůj boj s Poslaneckou sněmovnou. Vaz mu zlomilo odmítnutí prověrky hospodaření úřadu, která byla podle Dohnala politickým tlakem. Podle svých slov se snažil bránit nezávislost instituce, jeho působení ale provázely další kauzy a podezření, včetně údajného luxusního bydlení za státní peníze. Jak se NKÚ změní? Byl Dohnalův odchod skutečně politickou objednávkou, jak sám tvrdí? Odpoví jeho advokát Václav Vlk, předseda KSČM a poslanec Vojtěch Filip a předseda sněmovního ústavně právního výboru Marek Benda /ODS/.


Joachim Gauck prezidentem?

Bojovník za občanská práva v bývalé NDR Joachim Gauck bude zřejmě německým prezidentem. Na jeho nominaci přistoupili i křesťanští demokraté kancléřky Merkelové, přestože zvolení dvaasedmdesátiletého pastora bude podle komentátorů její porážkou. Gauck už totiž kandidoval před dvěma lety, kdy podlehl Christianu Wulffovi, nad kterým držela Merkelová ochranou ruku, až ve třetím kole. Jakým prezidentem bude oblíbený Joachim Gauck? A jak zahýbá německou politickou špičkou? Zeptáme se Milana Horáčka, bývalého poslance Bundestagu a Evropského parlamentu.


Putin na cestě do Kremlu

Ruský premiér a prezidentský kandidát Vladimir Putin chce po vítězství ve volbách vrátit sílu ruské armádě. V článku pro vládní list Rossijskaja gazeta slibuje nákup nových technologií i reakci na americký protiraketový štít. Podle průzkumu agentury VCIOM přitom jeho obliba údajně roste a Putin by mohl vyhrát už v prvním kole. Děkovat může mimo jiné právě unikátnímu přístupu do médií. Jak by mohlo Rusko vypadat během další Putinovi vlády? A jsou tamní volby skutečně formalitou, jak tvrdí kritici? Otázky pro ruského analytika a žurnalistu Konstantina von Eggerta.


Reisenauer sobě

Skryté pasáže zdánlivě slavných dějin a motivy zšeřelých zákoutí světského ducha. Tak popisují autoři výstavy díla Pavla Reisenauera jeho obrazy, které stojí jakoby mimo jeho tvorbu pro časopis Respekt. Umělec kreslí svůj pohled na aktuální problémy, pracuje přitom ale i s fantazií a nadsázkou. Jak vypadá realita Česka očima Pavla Reisenauera? Závěrečným hostem Událostí, komentářů bude Marek Douša, karikaturista časopisu Reflex.


Řekli v Událostech, komentářích

Václav Vlk, právní zástupce Františka Dohnala, komentuje, jestli může Poslanecká sněmovna kontrolovat NKÚ

"Nejvyšší kontrolní úřad má být nejvyšším kontrolorem. Nemá být druhým nejvyšším kontrolorem. /…/ V Evropě je neobvyklé, aby poslanci kontrolovali přímo Nejvyšší kontrolní úřad. /…/ Ta kontrola většinou bývá realizována jinými (úřady), to znamená spřátelenými, v našem případě by to bylo třeba rakouským kontrolním dvorem. Protože jinak dochází k tomu, že to není ten nejvyšší kontrolní úřad."


Řekli v Událostech, komentářích

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany a poslanec, komentuje, jestli může Poslanecká sněmovna kontrolovat NKÚ

"Poslanecká sněmovna je nejen orgánem zákonodárné moci, ale i orgánem kontroly. A v tomto ohledu je, vzhledem k tomu, jak je jmenován prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, v podstatě NKÚ kontrolním úřadem výkonné moci. A právě proto jenom Poslanecká sněmovna je nadána pravomocí kontrolovat státní závěrečný účet kapitoly Nejvyššího kontrolního úřadu. Ta situace je popsaná v Ústavě velmi dobře."


Řekli v Událostech, komentářích

Marek Benda /ODS/, předseda sněmovního ústavněprávního výboru, komentuje působení Františka Dohnala v čele NKÚ

"Působení pana prezidenta a zástup jeho advokátů za poslední dva roky dokázalo pověst a postavení Nejvyššího kontrolního úřadu v zemi totálně destruovat. Pokládám to za obrovské neštěstí, že končíme s prezidentem, který je odsouzen za trestný čin a teprve v tu chvíli končí. /…/ To je přece naprosto nenormální."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín