Dnešní témata: Kontroverzní milosti; Kalamita na silnicích; Audity v DP; Nebezpečné výběry? ; Na výstavu do kina

Obsah dílu

Přehrát vše

Kontroverzní milosti

Udělování milostí patří k prezidentovým výsadám. Některé z nich ale vyvolávají kontroverze. Naposledy vzbudila pozornost milost pro Annu Benešovou, bývalou šéfku Metropolitní univerzity Praha, která byla podmíněně odsouzena za korupci. Nepodkopávají podobné verdikty práci justice? Měl by Hrad veřejně odůvodňovat své rozhodnutí? A nemělo by být prezidentovo rozhodnutí signováno ještě další autoritou? Debatovat budou pražský státní zástupce Marek Bodlák, který se proti milosti pro Benešovou ohradil, a poradce prezidenta Jiří Payne.


Kalamita na silnicích

Nepřestávající sněžení a silný vítr komplikují dopravu v mnoha regionech Česka. Kritický stav je na Vysočině.Na aktuální situaci i záchranné práce se zeptáme hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka /ČSSD/.


Audity v dopravním podniku

Pražský dopravní podnik čeká hned několik auditů. Nové vedení chce prověřit smlouvy, které podle kritiků vyváděly z podniku nemalé částky. Mohou audity očistit pověst dopravního podniku hlavního města? Bude možné sporné smlouvy vypovědět? Téma pro reportéra ČT Lukáše Landu, který se děním uvnitř podniku zabývá.


Nebezpečné výběry?

Policie varuje: v Česku narůstá počet zneužitých platebních karet. Údaje z karet jsou nelegálně zkopírovány při výběru peněz z bankomatů. Je možné tzv. skimmingu zabránit? A kontrolují banky, jestli jejich bankomaty nejsou zneužívány ke zločinům? Rozebereme s Daliborem Chvátalem, šéfredaktorem serveru Měšec.cz.


Na výstavu do kina

Do kina se už nechodí pouze na filmy. Přenáší se tam opera i balet z nejvěhlasnějších světových scén. Dnes poprvé se diváci prostřednictvím plátna podívají na výstavu - Leonarda da Vinciho v londýnské Národní galerii. Jak se premiéra vydařila? A je to dobrý způsob, jak přilákat lidi k umění a muzeím? Téma pro historika umění a galeristu Petra Pavliňáka.


Řekli v Událostech, komentářích

Marek Bodlák, státní zástupce, k milosti prezidenta V. Klause pro Annu Benešovou, odsouzenou podmínečně za korupci

"V tomto konkrétním případě byla uložena podmínka a zákaz činnosti, v souvislosti s odůvodněním, které zaznělo, tak jednoduše nerozumím, v jakém smyslu tyto uložené tresty omezovaly odsouzenou v péči o nemocného manžela. /.../ Tato milost je nepříznivý signál pro společnost. Jestliže na jedné straně slýcháme dnes a denně proklamace o nezbytnosti boje proti korupci a na straně druhé je pachatel trestného činu korupce omilostněn, tak to není dobrý stav."


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Payne, poradce prezidenta, k milosti prezidenta Anně Benešové, podmíněně odsouzené za korupci

"Z korupce, o které se tady hovoří, ale ve skutečnosti se nic moc neděje, máme všichni špatné pocity. Ale není to tak, že se jakoby budeme mstít a řekneme, všechny případy korupce jsou neprominutelné, neomilostnitelné. Tak to přece není, mezi trestným činem a milostí není souvislost."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín