Dnenší témata: Přímá volba prezidenta; (Ne)akceschopný Ústavní soud? ; Santorum vrací úder; Poslední forbína Voskovce a Wericha

Obsah dílu

Přehrát vše

Přímá volba prezidenta

Mají občané volit prezidenta republiky přímo? Na tuto otázku se dnes snažili v horní komoře Parlamentu odpovědět senátoři. Vládní návrh zavedení přímé volby přitom v Senátu vyvolal ostrou debatu. Podle politologů není jasné, jak by silnější prezident posunul váhy moci v české politické špičce. Navíc by jeho novému mandátu údajně neodpovídaly slabší kompetence. Jak může přímá volba změnit český ústavní systém? Je správné ji prosazovat zejména kvůli poptávce voličů? Úvodními hosty Událostí, komentářů budou ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil /ODS/, místopředseda Senátu Zdeněk Škromach /ČSSD/ a předsedkyně senátorského klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová.


(Ne)akceschopný Ústavní soud?

Křeslo po odcházející ústavní soudkyni Elišce Wágnerové zřejmě zůstane v březnu prázdné. Senátoři totiž těsně odmítli na její místo navrženého předsedu Městského soudu v Praze Jana Sváčka. Hlavně kvůli jeho komunistické minulosti a údajným kontaktům s lobbisty. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský doufá, že se na dalším kandidátovi prezident se Senátem dohodne. Ve hře je totiž údajně efektivita nejvyšší české soudní instance. Hrozí Ústavnímu soudu po odchodu dalších soudců skutečně nefunkčnost? Zeptáme se ústavního právníka Jana Kudrny z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.


Santorum vrací úder

Rick Santorum se vrací do hry o republikánskou nominaci na prezidenta USA. V hned třech primárkách přesvědčivě porazil dosavadního favorita Mitta Romneyho. Přestože například volba ve státě Missouri byla spíše symbolická a ani jedno z vítězství pro Santoruma neznamená zisk delegáta pro celostátní stranickou konferenci, jeho kampaň získala novou sílu a ukazuje se, že by mohl být skutečnou konzervativní alternativou pro republikánské voliče. Nahradí Rick Santorum Newta Gingriche v pozici kandidáta konzervativních republikánů? Je pozice Mitta Romneyho jako favorita skutečně ohrožená? Přímo do Washingtonu se pro komentář spojíme se zpravodajem ČT v Michalem Kubalem.


Poslední forbína Voskovce a Wericha

Rozhovory při posledním setkání Jana Wericha a Jiřího Voskovce ve Vídni vychází po 38 letech na CD. Oba herci a komici na dosud nepublikovaném záznamu vzpomínají na společné chvíle i důležité okamžiky ze svého života. Werich ale taky hořce popisuje složitou situaci v Československu během tvrdé normalizace. Jak poslední setkání Voskovce s Werichem probíhalo? Co oba velikáni zanechali dalším generacím? Závěrečným hostem Událostí, komentářů bude František Cinger, redaktor deníku Právo.


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín