Asistované domácí porody? ; Německý špionážní skandál; Galileo v Praze; Cena Karla Čapka

Obsah dílu

Přehrát vše

Asistované domácí porody?

Těhotná žena má při domácím porodu právo na odbornou asistentku ze státní nemocnice. Vyplývá to z předběžného opatření pražského městského soudu. Ten sice žádost ženy na odbornou pomoc kvůli procesním chybám zamítl, vůbec poprvé v této oblasti ale přihlédl k verdiktům Evropského soudu pro lidská práva. Co tedy předběžné opatření znamená? Mají se nemocnice připravit na vlnu žádostí o asistenci při domácích porodech? Odpovídat bude děkanka Právnické fakulty UPOL Milana Hrušáková. Proč nemůže podle zástupců nemocnic soudem navrhovaný model fungovat? A jak to hodnotí porodní asistentky? Zeptáme se gynekologa a vedoucího Perinatologického centra ÚPMD Petra Velebila a viceprezidentky Unie porodních asistentek Marie Vnoučkové.


Německý špionážní skandál

Německé levicové poslance sleduje státní bezpečnostní agentura. Podle vyšetřovatelů by totiž mohly některé jejich aktivity překračovat ústavu a zasahovat i za rámec demokracie. Na 27 poslanců včetně členů nejužšího vedení strany Die Linke proto kontrarozvědka nasadila agenty a monitoruje i jejich telefony a počítače. Představitelé postkomunisticků ale proti „špiclování“ protestují a požadují, aby ho Bundestag okamžitě zastavil. Jak se k tomu staví ostatní zákonodárci? Opravdu Die Linke ohrožuje německý demokratický systém? A co na špionážní skandál říkají Němci? Odpovídat bude zpravodajka ČT v Berlíně Eva Pláničková.


Galileo v Praze

Praha hostí vrcholný kongres evropského navigačního programu Galileo. Zítra se na něm podepíše dlouho vyjednávaná dohoda o tom, že se sídlo projektu definitivně přemístí do Česka. V rámci konference se také mluví o tom, jak by se do prací na družicovém systému mohly zapojit české firmy. Kdy se ale projekt naplno rozběhne? Jaké služby nabídne? A co bude znamenat pro Českou republiku? Odpovídat bude výkonný ředitele projektu Galileo Carlo des Dorides.


Cena Karla Čapka

Spisovatel, básník a dramatik Pavel Šrut získal cenu Karla Čapka. České centrum PEN klubu ho vyznamenalo za mnohostranné celoživotní dílo. Ocenění se uděluje jen jednou za dva roky a získávají ho autoři, kteří svou tvorbou přispějí k prosazování demokracie a humanistických hodnot ve společnosti. V minulosti si prestižní cenu odnesli Ivan Klíma, Václav Havel nebo Ludvík Vaculík. Čím konkrétně si Pavel Šrut cenu zasloužil? A co pro autora vyznamenání od PEN klubu znamená? Budeme o tom mluvit s kulturním publicistou Zdenko Pavelkou.


Řekli v Událostech, komentářích

Milana Hrušáková, kěkanka Právnické fakulty UPOL, o postoji soudců k předběžnému opatření městského soudu v Praze

"To rozhodnutí soudu zavazuje jen účastníky toho řízení. Nevylučuji ale, že celá řada soudců, pokud by měla v této věci rozhodovat, tak by se k tomuto právnímu názoru přiklonila. Ale stejně tak můžete najít i řadu soudců, která jej odmítne."


Řekli v Událostech, komentářích

Marie Vnoučková, viceprezidentka Unie porodních asistentek

"Bezpečí domácího porodu je tehdy, pokud je ten porod asistovaný školeným pracovníkem. V drtivé většině států EU i světa to jsou porodní asistenti a asistentky. Druhým bezpečnostním faktorem je ten možný transfer do vyšší úrovně péče."


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Velebil, gynekolog a vedoucí Perinatologického centra ÚPMD, jestli by nemocnice mohly vysílat asistentky k domácím porodům

"V současné době a v současných podmínkách si nedovedu představit, že by nemocnice vyslala někoho ze svých pracovníků, který je aktuálně ve službě, aby šel poskytovat pomoc někam do domácích podmínek, kde k tomu nemá příslušné prostředky."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín