Pomůže Česko eurozóně? ; Kolaps na úřadech práce? ; Zničí Tokio zemětřesení? ; Čínský disent v Sundance

Obsah dílu

Přehrát vše

Pomůže Česko eurozóně?

Je Česko pro, nebo proti půjčce MMF? Ministr financí Kalousek údajně zítra navrhne vládě poskytnout na záchranu eura 38 miliard korun. Jeho koaliční partneři ale zřejmě budou trvat na potvrzení pomoci v referendu. Nejasný postup kabinetu přitom údajně evropští politici nechápou. Není ani jisté, jestli bude méně než polovina původně požadované částky pro Evropskou unii dostatečná. Stav její ekonomiky se totiž dál zhoršuje a MMF kvůli poslednímu vývoji zhoršil výhled eurozóny – místo růstu o procento čeká propad o 0,5 procenta a návrat do mírné recese. Podpoří vláda návrh půjčky MMF? Jaké to bude mít pro Česko důsledky? Dokáže Mezinárodní měnový fond stabilizovat situaci v eurozóně? Nebo je návrat recese nevyhnutelný? Úvodními hosty Událostí, komentářů budou rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls a Marek Loužek z Centra pro ekonomiku a politiku.


Kolaps na úřadech práce?

Kvůli novému systému vyplácení sociálních dávek míří na hlavu ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka další ostrá kritika. Podle odborářů z úřadů práce systém kolabuje a údajně se může stát, že některé dávky nebudou včas vyplacené. Drábkovi dokonce hrozí trestním oznámením, pokud nezřídí nápravu. Ministr část kritiky uznává – změny v dávkách ale prý jinak řešit nemohl. Proč i přes mnohá ujištění ministra Drábka systém nefunguje? Budou zaměstnanci úřadů muset i dál pracovat o víkendech, aby dávky stihli vyplatit? A jak systém napravit? Zeptáme se Jířího Kubeši, generálního ředitele Úřadu práce ČR.


Zničí Tokio zemětřesení?

Japonsku zřejmě hrozí v blízké budoucnosti další katastrofa. Tokio má totiž během 4 let zasáhnout zemětřesení o síle více než 7 stupňů Richterovi škály. Podle seizmologů z Tokijské univerzity je šance, že skutečně přijde, více než 70-ti procentní. Podle předpovědi by při takovém zemětřesení v metropoli přišlo o život nejméně 10 tisíc lidí. Ekonomické škody by pak údajně šli do stovek bilionů jenů. Jak reálné je zjištění japonských vědců? A dá se škodám a obětem v takovém městě, jako je Tokio, nějak předejít? Odpoví Jiří Špičák, seismolog z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.


Čínský disent v Sundance

Tvář boje světoznámého umělce Aj Wej-weje s čínským režimem představil na festivalu v Sundance dokument Never sorry. Jeden z nejznámějších kritiků tamního totalitního státu na premiéře chyběl. Po svém věznění je údajně obezřetnější. Film přitom přibližuje jak Wej-wejův zápas s čínským režimem, tak i jeho každodenní život. Jak umělcovi kampaně proti čínskému režimu skutečně vypadají a jaký mají dopad? Závěrečným hostem Událostí, komentářů bude redaktor ČT Petr Fischer, který se právě z festivalu Sundance vrátil.


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Kubiša, generální ředitel Úřadu práce ČR, vysvětluje, proč jsou problémy s novým systémem vyplácení dávek

"Program je nový, je třeba ho doladit. V laboratorních podmínkách nevyzkoušíte program tak rozsáhlý, jako je tento. Je potřeba ověřit ho v praxi. Já netvrdím, že je všechno v pořádku, ale taky říkám jedno - odstraňujeme tyto případy, je podpora 24 hodin denně. Snažíme se maximálně celý systém doladit tak, aby byl funkční a pracoval. /…/ V některých případech zákon stanovil, že se v jednom měsíci vyplácí dvě dávky, znamená to za prosinec i za leden, abychom sjednotili termín výplat. Pro příspěvek na mobilitu se podává žádost hned v lednu a vyplácí se pak po celý rok. Takže skutečně leden je svým způsobem unikátní."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín