Dnešní témata: Školství bez dotací? ; Ekonomická kondice EU; Neúspěšná mise v Sýrii? ; Loutka a moderna

Obsah dílu

Přehrát vše

Školství bez dotací?

Ministerstvo školství zřejmě na čas přijde o miliardy z evropských dotací. Auditoři totiž zjistili, že úřad chyboval při čerpání peněz v rámci operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. Včera navíc z ministerstva odešel Robert Plaga, který měl čerpání unijních miliard na starosti. Do úřadu přitom nastoupil teprve 15. prosince a stal se tak už pátým ředitelem, který za poslední rok a čtvrt ve funkci skončil. Koaliční partneři kvůli nejasnostem bijí na poplach. Mimořádnou schůzku si s Dobešem naplánoval Petr Nečas a podle Petra Gazdíka by měl ministr školství kvůli chybám vyvodit osobní zodpovědnost. Co se na Ministerstvu školství děje? Dá se situace rychle vyřešit? A měl by Josef Dobeš odstoupit? Hosty Událostí, komentářů budou předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík a redaktor serveru Aktuálně.cz Petr Holub.


Ekonomická kondice EU

Na Česko v neděli dopadne první fáze daňové reformy. Snížená sazba DPH stoupne na 14 %, zvýší se i spotřební daně z cigaret. Proti tomu ale vzroste daňové zvýhodnění na děti a odpadne i tzv. povodňová stovka. Co si o změnách myslí ekonomové? Je v souvislosti s evropskými hospodářskými problémy daňová reforma pro Česko výhodná? Probereme to s daňovým expertem Martinem Divišem. Zajímat nás bude i kondice eurozóny. Itálie sice prodala dluhopisy za 7 miliard eur a premiér Monti slibuje další škrty. I přesto ale euro oslabuje a stejný trend si už několik týdnů drží i česká měna. Dopoledne tak stál dolar poprvé za rok a půl víc než 20 korun. O tom, co čeká evropské ekonomiky na začátku roku 2012, budeme mluvit s ekonomem České spořitelny Petrem Zahradníkem.


Neúspěšná mise v Sýrii?

Násilí v Sýrii se opět stupňuje. Klid zbraní nepřinesla ani pozorovatelská mise Ligy arabských států. Podle povstalců zemřelo v průběhu dne ve střetech s armádou dalších 37 lidí. Oponenti Asadova režimu navíc o mírové delegaci pochybují. Vede ji totiž Súdánec, který je ve své zemi obviněn z porušování lidských práv a účasti na genocidě. Má práce mírových pozorovatelů smysl? Existuje pro Sýrii přijatelné řešení? A nemělo by se do něj zapojit mezinárodní společenství? Otázky pro komentátora Českého rozhlasu 6 Jana Fingerlanda.


Loutka a moderna

Nedávno vydaná studie Loutka a moderna odkrývá pozadí českého loutkového divadla v době jeho největšího rozkvětu. Autoři rozsáhlé publikace porovnávají klasické marionety z 18. století s těmi moderními a přináší ucelený přehled souborů, které se tomuto divadelnímu žánru věnují. V čem jsou současné loutky jedinečné? A jaký zvuk mají čeští loutkáři ve světě? Zeptáme se historika, sběratele loutek a spoluautora knihy Pavla Jiráska.


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Holub, redaktor Aktuálně.cz , o možných důvodech pro zastavení proplácení projektů z EU

"Ten problém je v tom, že ministerstvo školství odeslalo k proplacení první velký balík projektů. Zřejmě ty projekty jsou v tak špatném stavu, že když si to bruselští úředníci přečetli, tak nechtěli proplácet a vyzvali MŠMT, aby jim vysvětlilo, o co tam jde."


Řekli v Událostech, komentářích

Vít Bárta, předseda poslaneckého klubu VV o Josefu Dobešovi

"Je na svém správném místě, koná svoji správnou práci a odstraňuje Augiášův chlív způsobený jihomoravským šéfem TOP 09 panem Vitulou v letech 2008 a 2009. Je potřeba za panem ministrem Dobešem dál stát, aby důsledně odstranil to, na co jeho předchozí ministři a náměstci neměli sílu."


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09-STAN, o působení Josefa Dobeše na MŠMT

"Pan ministr Dobeš si zjevně s personální oblastí neví rady. O tom svědčí to střídání vedoucích pracovníků. Než ten člověk tam přijde a než je schopen zapracovat se do té problematiky, trvá týdny a měsíce. Pan ministr Dobeš tu personální oblast nezvládá, nabírá velké množství úředníků a přitom většina z nich je málo kompetentní zvládat tak složitou problematiku, jako jsou evropské fondy v oblasti školství."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín