Blýskání na horší časy? ; 7 miliard; KomiksFest!

Obsah dílu

Přehrát vše

Blýskání na horší časy?

Světovou ekonomiku čekají dva roky ve znamení slabého růstu a vysoké nezaměstnanosti. Podle OECD bude HDP eurozóny příští rok prakticky stagnovat, zpomalení se čeká ve Spojených státech a nižší rychlostní stupeň zařadí i Čína. Mezinárodní organizace práce dokonce mluví o nové recesi a hrozbě sociálních nepokojů. Varovnou předpověď vydává i české ministerstvo financí. Podle něj přidá česká ekonomika příští rok při troše štěstí jedno procento. Šéf státní kasy ale připouští i temnější scénáře. Na jaro proto vláda chystá novelu zákona o státním rozpočtu a připravuje i další škrty. Kde konkrétně chce kabinet šetřit? Jak špatné ekonomické výhledy dopadnou na české peněženky? A čím se může Evropa proti ekonomickým hrozbám bránit? Zeptáme se šéfa sněmovního rozpočtového výboru Pavla Suchánka z ODS, předsedy Senátu Milana Štěcha z ČSSD a viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara.


7 miliard

V pondělí se na Zemi narodilo půl milionu dětí. Světová populace díky nim překonala sedm miliard. Rychlost, jakou se počet obyvatel Země zvyšuje, je ale závratná – jen za posledních padesát let se číslo zdvojnásobilo. Nejlidnatější Čína se snaží růst přibrzdit. První příčku tak během několika let obsadí Indie. V žebříčku budou ale rychle stoupat i rozvojové státy jako Nigérie, Bangladéš a Etiopie. Co znamená sedmimiliardová meta pro západní svět? Dokáže Země tolik lidí uživit? A může být přelidněná planeta hrozbou budoucnosti? Hostem Událostí, komentářů bude předsedkyně České demografické společnosti Jitka Rychtaříková. Na to, kam se kvůli extrémnímu růstu populace posouvají politická a obchodní centra, odpoví politický geograf Michael Romancov.


KomiksFest!

Do Prahy se sjeli vyznavači kreslířství, ilustrace a animované literatury. V rámci mezinárodního festivalu komiksového umění představí několik světových autorů svá díla a s fanoušky promluví o nových trendech v oblasti literární animace a grafiky. Jaká jsou témata dnešních komiksů? A díky čemu si animované příběhy udržují punc kultovního umění? Odpovídat bude britský fotograf, ilustrátor a autor komiksů Cages a Celluloid Dave McKean.


Řekli v Událostech, komentářích

Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy

"V tuto chvíli střílíme na pohyblivý terč. Nikdo neví, zda porosteme jedním procentem, nulou nebo zda půjdeme do záporu. To znamená, mít připravené krizové scénáře a počkat si na to, jak se situace vyvine a jeden z těch scénářů poté zvolit. /…/ My teď budeme dbát na to, aby vláda neotálela s přípravou těch protikrizových scénářů."


Řekli v Událostech, komentářích

Pavel Suchánek /ODS/, předseda sněmovního rozpočtového výboru

"Musíme dodržet zákon, pokud nechceme mít rozpočtové provizorium. A to nechceme my, ani opozice. /…/ Je to chyba v odhadech, ale ne ve vypracování rozpočtu. Za to můžou všichni, kteří se tím zabývají, protože v červnu byly ty prognózy jiné, než jsou teď."


Řekli v Událostech, komentářích

Milan Štěch /ČSSD/, předseda Senátu, o přípravách rozpočtu 2012

"Je to špatně odvedená práce od ministra financní a od vlády. Už v červenci bylo upozorňováno, že ta čísla, která měla vláda v rozpočtu, nejsou objektivní. /…/ Už ten rozpočet, který byl připraven, kde se předpokládalo, že bude růst 2,5 %, nebyl pravdivý. A teď, když tam bude jedno procento, pokud vláda schválí ty reformy, tak budeme v červených číslech."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín