Události, komentáře

6. říjen 2011

48 minut

6. říjen 2011

Obsah dílu

Steve Jobs /1955-2011/ — Nový ministr zemědělství — Stanfordský experiment — Gramophone awards

Části dílu

00:39
Steve Jobs /1955-2011/
  Zemřel spoluzakladatel společnosti Apple Steve Jobs. Před čtyřiceti lety začínal v zapadlé garáži. Od té doby se vypracoval na jednoho z nejúspěšnějších světových manažerů. Znakem jeho vynálezů byla jednoduchost a zábava. Na představování nových produktů v jeho režii se stály fronty. Za uvedení na trh mu vděčí Macintosh, iPad nebo pohyblivý kurzor a počítačová myš. Díky jeho kreativitě a charismatickému vedení patří akcie společnosti Apple mezi nejrůstovější tituly na Wall Street. Kariéru Steva Jobse předčasně ukončila rakovina slinivky. V čem spočívalo Jobsovo manažerské know-how? A jak na odchod tváře Applu zareaguje konkurence? Zeptáme se komentátora týdeníku Respekt Jana Macháčka. O tom, jak Jobsovy vynálezy změnily svět informačních technologií, si budeme povídat s IT analytikem Janem Březinou.
  18:33
  Nový ministr zemědělství
   Po krátkém bezvládí má resort zemědělství nového šéfa. Do ministerského křesla usedne bývalý středočeský hejtman a exministr dopravy Petr Bendl. Musí ale naskočit do rozjetého vlaku. Bude za Českou republiku vyjednávat reformu zemědělské politiky EU a doma na něj čekají úkoly v souvislosti s Lesy ČR nebo novela zákona o prodeji státní půdy. Osvědčí se? A má k tomu dostatek odborných zkušeností? Odpovídat budou stínový ministr zemědělství za ČSSD Michal Hašek a místopředseda Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jiří Papež /ODS/.
   33:13
   Stanfordský experiment
    Před čtyřiceti lety se v americké Kalifornii odehrál jeden z nejkontroverznějších experimentů v oblasti psychologie a sociologie. 24 dobrovolníků se rozdělilo na vězně a dozorce a ve sklepení univerzity simulovali vězeňský život. Chtěli zjistit, v čem spočívá zdroj lidské agresivity. Po šesti dnech ale museli pokus předčasně ukončit. Dozorci vězně mučili a jednoho z dobrovolníků dokonce dohnali k psychickému kolapsu. Proč se projekt tak brzy vymkl kontrole? A mají být podobné pokusy součástí vědeckého bádání? Exkluzivní rozhovor poskytl tvůrce a pozdější účastník Stanfordského experimentu, psycholog Philip Zimbardo.
    42:32
    Gramophone awards
     V Londýně se rozdělovali „Oscaři“ klasické hudby. O prestižní ceny magazínu Gramophone se v patnácti kategoriích ucházelo 646 nahrávek. Ocenění za nejlepší nahrávku roku si nakonec odneslo české kvarteto Pavel Haas Quartet. Jaká byla cesta českých hudebníků na vrchol? A jakými kritérii se klasická hudba hodnotí? Z Londýna odpoví jeden z oceněných – violoncellista Peter Jarůšek.
     Přehrát celé video
     Stopáž48 minut
     Další díl
     7. říjen 2011

     Přehled dílů

     Události, komentáře na sociálních sítích

     Napište nám