Dnešní témata: Budoucnost Libye; Uplacený (nad)standard; Demonstrace proti ředitelce; Bedřichovice nad Temží

Obsah dílu

Přehrát vše

Budoucnost Libye

Padesátka zemí světa řeší, co dál s Libyí. V Paříži se sešli zástupci států k několikahodinové konferenci. Česká republika pozvána nebyla. Jakou pomoc teď Libye nejvíc potřebuje? A do jaké míry se do ní má svět zapojit, aby se přespříliš nevměšoval do vnitřní politiky země? Přímo v Paříži máme zpravodajku Evu Hrnčířovou. Budoucnost Libye rozebereme s politickým geografem z Metropolitní univerzity Praha Michaelem Romancovem.


Uplacený (nad)standard

Veřejné tajemství. Tak mluví rodiče, lékaři, ale i úředníci ministerstva zdravotnictví o úplatcích v porodnicích. Za péči lékaře při porodu se platí částky až ve výši dvacet tisíc. Neměly by dostat kvalitní péči všechny rodičky? Jak zavedenou praxi úplatků vytlačit? Bylo by řešením takové poplatky zlegalizovat, tedy vytvořit ceníky za konkrétní péči konkrétního lékaře? A jsou úplatky standardem i v dalších oborech medicíny? Debatovat budou Vít Unzeitig, předseda revizní komise České gynekologické a porodnické společnosti, a lékařský etik Jan Payne.


Demonstrace proti ředitelce

Velmi emotivně začal školní rok na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích. Namísto výuky část studentů a jejich rodičů demonstrovala. Spolu s částí pedagogů požadují odvolání ředitelky školy. Vytýkají jí, že byla na místo dosazena z politických důvodů, že neprůhledně hospodaří nebo že dala výpověď učitelům, kteří s ní nesouhlasili. Za ředitelkou ale až dosud stál Ústecký kraj. Ztratila ředitelka podporu kraje, když náměstek hejtmanky prohlásil, že nezvládla svoji roli? Proč kraj napjatou situaci neřešil dřív? Otázky pro náměstka hejtmanky Arno Fišeru /ČSSD/. Mají odpůrci ředitelky pro svá obvinění důkazy? Zeptáme se zástupce rodičů Martina Šimsy.


Bedřichovice nad Temží

Moravská vesnice v britské galerii. Performanci inspirovanou životem na moravské vesnici přiveze do londýnské Tate Modern výtvarnice Kateřina Šedá. Je možné přesadit malou vísku do milionového megapolisu, aniž by ztratila domovskou atmosféru? A proč si výtvarnice vybrala právě Bedřichovice? Zeptáme se Kateřiny Šedé.


Řekli v Událostech, komentářích

Vít Unzeitig, Česká gynekologická a porodnická společnost, k platbám v porodnicích

"Vše, co bude legalizovat to, co se teď děje na černo, bude ku prospěchu věci. Myslím si, že v tom rozdělení, co je etické a neetické, máme jasno. Lékař, který je ve službě a poskytuje službu v té chvíli vlastně ze zákona, musí poskytnout péči každé ženě bez úplaty. Něco jiného je, pokud je lékař mimo službu, je ženou vyžádán. To jsou dvě věci, které je třeba zásadně oddělit."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín