Delta tým; Omezené stavební spoření? ; Nižší daňové paušály? ; Koudelkovi „Cikáni“

Obsah dílu

Přehrát vše

Delta tým

Šestice policistů někdejší elitní jednotky z jihu Moravy zasahovala s neadekvátní brutalitou proti menšinám a cizincům. Vyplývá to z vyšetřování policejní inspekce, která činnost samozvaného Delta týmu monitorovala půldruhého roku. Muži zákona mimo jiné pořizovali inscenované fotografie, na kterých nechyběla krev nebo nahota. Výsledkem je jediný kázeňský trest. Jak to chodí v elitních policejních útvarech? Jakou roli hraje rivalita, pocit nadřazenosti nebo třeba závist? A existují mechanismy, jak podobným excesům zabránit? Otázky pro šéfa policejní inspekce Dušana Brunclíka, náměstka Krajského ředitelství Policie ČR Zlínského kraje Jaroslava Vaňka a psychologa Jiřího Šípka.


Omezené stavební spoření?

Státní podpora stavebního spoření jen pro ty, kteří ji využijí na financování bydlení. Takový je plán ministerstva financí. Návrh novely teď míří do připomínkového řízení. Změna by se měla týkat nových i dříve uzavřených smluv. Nebojí se ministerstvo dalších žalob u Ústavního soudu? Jak se bude kontrolovat, že člověk využil spoření opravdu jen na bydlení? A co návrhu říká opozice? Diskutovat přijdou náměstek ministra financí Ladislav Minčič /ODS/ a poslanec Evropského parlamentu a ekonom Jiří Havel /ČSSD/.


Nižší daňové paušály?

Na živnostníky si chce posvítit ministerstvo financí. Podle Lidových novin se jim chystá snížit výdajové paušály na dvacet procent. Pro některé profese by se tím zvýšily odvody až na čtyřnásobek. Ministr Kalousek informaci popřel, připustil ale, že o paušálech je potřeba vést rozsáhlou debatu. Co tedy čeká české živnostníky? Sníží se výdajové paušály? A opravdu by tato změna přinesla státní kase víc peněz? Další téma pro náměstka ministra financí Ladislava Minčiče /ODS/ a poslance Evropského parlamentu, ekonoma Jiřího Havla /ČSSD/.


Koudelkovi „Cikáni“

„Cikáni“ – kniha fotografií Josefa Koudelky vychází poprvé v Česku. Na pultech se přitom měla objevit už před čtyřiceti lety. Jenže autor v roce 1970 emigroval a režim pak vydávání jeho prací zakázal. Novou rozšířenou verzi knihy tvoří víc než sto snímků pořízených v několika středoevropských zemích. Čím jsou Koudelkovy fotografie unikátní? Probereme s redaktorem Mladé fronty Dnes Josefem Chuchmou.


Řekli v Událostech, komentářích

Ladislav Minčič /ODS/, 1. náměstek ministra financí, o návrhu ministerstva financí na nová pravidla pro stavební spoření

„Nález Ústavního soudu z dubna letošního roku /…/ změnil jenom to opatření, které bylo podle výkladu soudu retroaktivní. Tady jde o případ takzvané nepravé retroaktivity, kdy skutečně můžete v souvislosti s finanční situací státu některé věci v průběhu let měnit.“


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Havel /ČSSD/, europoslanec, ekonom, o návrhu ministerstva financí na nová pravidla pro stavební spoření

„Měnit pravidla v průběhu hry je nemožné. Vláda už se o tom přesvědčila jednou. Ústavní soud rozhodl, že to možné opravdu není, tak se velmi divím, proč by něco podobného chtělo ministerstvo financí opakovat."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín