Babyboxy v permanenci; Poslední mise Atlantisu; Nejaderné Německo; John Turturro v Karlových Varech

Obsah dílu

Přehrát vše

Babyboxy v permanenci

Do babyboxů bylo odloženo už 53 novorozenců. Posledního z nich našli zdravotníci časně ráno v Liberci. V posledních dnech počet odložených dětí značně narostl. A sílí i debata mezi příznivci a odpůrci odkládacích schránek. Na stranu těch druhých se nedávno přidal i Výbor OSN pro práva dětí. Nepomáhají babyboxy nezodpovědnému chování lidí? Nepoukazuje vyšší počet odložených dětí na chybějící prevenci nechtěných těhotenství? Jak by končily životy odložených dětí, pokud by babyboxy neexistovaly? Debatovat budou dva lékaři, zastánce a odpůrce babyboxů Daniel Rychnovský a František Schneiberg.


Poslední mise Atlantisu

Raketoplán Atlantis se vydal na svůj poslední let. Třicetiletou éru ukončily zejména vysoké finanční náklady. Do roku 2015 tak nebudou mít Spojené státy vesmírnou loď schopnou dopravovat astronauty do vesmíru a budou se muset spolehnout na ruské Sojuzy. Nezačínají Američané zaostávat za konkurencí? A jakou roli sehrály raketoplány v dobývání vesmíru? Na Mysu Canaveral máme zpravodaje Michala Kubala a do studia přijde Tomáš Přibyl z České kosmické kanceláře.


Nejaderné Německo

Už jen podpis prezidenta a Německo může opustit jadernou energetiku. Dnes zákon, který postupný odklon od jádra do roku 2022 přináší, schválila i horní komora německého parlamentu. Dokáže Německo nahradit jádro jinými zdroji? Nebo bude závislé na dodávkách ze zahraničí? A jak ovlivní německé rozhodnutí trh s energií v okolních zemích? Tedy i v České republice? Rozebereme s Hansem Josefem Fellem, odborníkem německých Zelených na energetiku.


John Turturro v Karlových Varech

Festival v Karlových Varech pomalu odpočítává poslední hodiny, přesto do lázeňského města přijíždějí další filmové hvězdy. Na světovou premiéru snímku Někde dnes večer dorazil i americký herec John Turturro. Rozhovor s ním na závěr pořadu.


Řekli v Událostech, komentářích

Daniel Rychnovský, lékař, o babyboxech

"Tady jde o záchranu života. Pokud existuje možnost, že dítě může být odloženo, kde bude zajištěno, kde by se o něj někdo postaral, tak je to úžasná šance. Nerozumím odpůrcům, nevím, proč stále hledají nějaký problém v této věci, vždyť babyboxy nikomu neškodí."


Řekli v Událostech, komentářích

František Schneiberg, předseda Společnosti sociální pediatrie, o babyboxech

"Je jasné, že babyboxy nezachraňují děti, které matky jinak zavraždí po porodu. To je úplně jiný typ matek, to jsou matky, které jednají v afektu. Babyboxy škodí zejména tomu dítěti. Produkují děti bez identity, protože to dítě nemá šanci poznat své biologické rodiče. Matka nemá možnost si vzít dítě zpátky, pokud by si to rozmyslela."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín