Dnešní témata: Kauza Drobil odložena; Cenzura internetu; Řecko nad propastí? ; Opera v léčebně

Obsah dílu

Přehrát vše

Kauza Drobil odložena

Protikorupční policie odložila kauzu Drobil. Údajně nikoli na základě vlastních závěrů, ale na pokyn ze státního zastupitelství. To podezření z korupce v případě údajného uplácení bývalého šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka právě ze strany bývalého ministra Pavla Drobila nezjistilo. Policie ale podle vyjádření Petra Lessyho pro Lidové noviny chtěla požádat o vydání Drobila k trestnímu stíhání. Co všechno poodhaluje případ Drobil o prošetřování možných korupčních kauz spojených s politiky? Jednají státní zastupitelé na politickou objednávku? Rozebereme s redaktorem týdeníku Respekt Ondřejem Kundrou, který vývoj vyšetřování kauzy Drobil dlouhodobě sleduje.


Cenzura internetu?

Stát chce zabránit úniku peněz z on-line hazardu, možná kvůli tomu ale zavede cenzuru internetu. Do třetího čtení totiž míří novela loterijního zákona, která poskytovatelům internetu nařizuje zablokovat stránky, které nabízejí hazardní hry a nemají povolení od českých úřadů. Postihy se ale mohou dotknout soukromých stránek, na kterých se objeví jen reklama nebo odkaz na on-line hazard. Může stát blokovat soukromé stránky? Není návrh novely protiústavní? Může stát zabránit lidem sázet na zahraničních serverech? Debatovat budou Jan Farský /TOP 09/ a právník Vladimír Smejkal, člen Legislativní rady vlády.


Řecko nad propastí?

Eurozóna dál hledá řešení, jak zachránit Řecko před krachem. Na nové strategii se dohodla německá kancléřka Merkelová a francouzským prezidentem Sarkozym – do další pomoci se mají zapojit soukromí investoři. Budou mít zájem? A odvrátí opravdu nový balík pomoci krach Řecka? Téma pro analytika Poštovní spořitelny Jana Bureše.


Opera v léčebně

Opera dnes rozezvučí Psychiatrickou léčebnu v Bohnicích. Na nové nastudování opery Philipa Glasse Les enfants terribles v režii Alice Nellis se podíváme s uměleckým šéfem opery Národního divadla Jiřím Heřmanem.


Řekli v Událostech, komentářích

Ondřej Kundra, redaktor Respektu, k odložení kauzy exministra Drobila

"Minimálně od vlády ministra vnitra Stanislava Grosse je to první takhle silně atakovaný případ, kdy se policie rozhodla promluvit o praktikách zastavování politicky citlivých případů. Je to poměrně odvážný krok. /.../ V posledních letech se tady vyvinul velmi sofistikovaný systém zastavování politicky citlivých případů nebo jejich nevyšetřování. Týká se to především Vrchního státního zastupitelství v Praze /.../ Je ho velmi těžké odhalit, protože stojí na ústních příkazech, které dávají státní zástupci a které pak policie musí poslouchat."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín