Dnešní témata: Maturanti píšou ministrovi; Nový občanský zákoník; Jiří Janeček rezignuje; Interaktivní Dvořák

Obsah dílu

Přehrát vše

Maturanti píšou ministrovi

Státní maturity mají svoji premiéru za sebou, u části studentů ale vzbudily rozčilení. Maturanti napsali ministrovi školství Josefu Dobešovi /VV/ otevřený dopis, ve kterém si stěžují na údajně nesmyslné otázky a utajování testů a varují před možným úpadkem kvality výuky. Dopis podepsalo zatím přes šest tisíc lidí. Proč zůstávají testy utajeny před veřejností? Jaké otázky konkrétně studentům vadí? Dokážou studenti svojí iniciativou na maturitách něco změnit? Debatovat budou Pavel Zelený, ředitel centra pro přípravu maturit Cermat a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček, který se pod dopis také podepsal.


Nový občanský zákoník

Návrh občanského zákoníku prošel prvním čtením ve sněmovně. Materiál, který se připravoval deset let a měl by nahradit zákoník z roku 1964, se ale nelíbí opozici. Jaké body opozici nejvíc vadí? Proč trvala příprava tak dlouho? A nejsou některé body po deseti letech už zastaralé? V politické diskuzi se potkají ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil /ODS/ a Stanislav Grospič /KSČM/.


Jiří Janeček rezignuje

Generální ředitel České televize Jiří Janeček se rozhodl rezignovat. Ze zdravotních důvodů, ke konci srpna. Jak se česká veřejnoprávní televize proměnila za jeho éry? Rozeberme s předsedou Rady ČT Jiřím Baumrukem a mediálním odborníkem Janem Potůčkem.


Interaktivní Dvořák

České muzeum hudby připravilo interaktivní výstavu o skladateli Antonínu Dvořákovi. Reportáž na závěr pořadu.


Řekli v Událostech, komentářích

Pavel Zelený, ředitel Cermatu, k výtce, proč nejsou zveřejněny maturitní testy

"Důvodem nejsou autorská práva. Bylo rozhodnuto, že jednou z metod, jakou bude zajišťována meziroční srovnatelnost náročnosti, budou tzv. kotvící úlohy. To znamená, že test má být neveřejný. /.../ Jména autorů a recenzentů testů je největší bohatství každé organizace, která se pohybuje v oblasti testování, proto utajujeme jejich jména."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín