Dnešní témata: Ničivá tornáda; Přímá volba prezidenta? ; Hokejové Slovensko; Sběratel ukolébavek

Obsah dílu

Přehrát vše

Ničivá tornáda

Jihovýchod Spojených států pustoší tornáda – podle meteorologů nejničivější za několik posledních desetiletí. Od Texasu až po New York za sebou nechala víc než dvě stovky mrtvých. Zavřené zůstaly školy, úřady i podniky, statisíce lidí jsou bez proudu. Dalších dvacet amerických států muselo vyhlásit pohotovost. Jak probíhají záchranné práce? Daří se obnovovat dodávky elektřiny? A jaké jsou předpovědi meteorologů? Na aktuální situaci se zeptáme přímo do Spojených států zpravodaje Michala Kubala. Téma pak rozebereme s odborníkem na tornáda Martinem Setvákem z Českého hydrometeorologického ústavu.


Přímá volba prezidenta?

Pravděpodobnost, že si Češi svého příštího prezidenta zvolí sami, je zase o něco nižší. Zavedení přímé volby totiž nejspíš zablokují spory o kompetence hlavy státu. Sociální demokraté je chtějí omezit – ODS je proti. A pokud se obě nejsilnější strany nedohodnou, přímá volba neprojde. Jaké změny pravomocí požaduje ČSSD? Proč je ODS odmítá? Najdou strany kompromis? A může se ještě vůbec přímá volba stihnout připravit? Diskutovat přijde poslanec a místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc a poslanec Marek Benda /ODS/.


Hokejové Slovensko

Slovensko žije hokejem. Už zítra totiž v Bratislavě a Košicích startuje hokejové mistrovství světa. Jaká je atmosféra? A objevily se během příprav nějaké problémy? Na Slovensko se spojíme se zpravodajem Ladislavem Kerekešem.


Tradice ukolébavek

Izraelský skladatel a sběratel ukolébavek Effi Shoshani je v Praze. Se zpěvačkou Karolínou Kamberskou natáčí videoklip k české lidové baladě „Ej lásko, lásko“, která se objevila na jeho desce ukolébavek z různých koutů světa. Čím jsou ukolébavky jako hudební žánr specifické? A jaký mají význam? Odpoví hudebník a publicista Vlastimil Marek.


Řekli v Událostech, komentářích

Martin Setvák, vedoucí družicového oddělení, ČHMÚ, o sérii ničivých tornád v USA

„Tyto jevy se opakují víceméně pravidelně. /…/ Tady byla smůla, že to největší tornádo zasáhlo poměrně hustě osídlenou oblast, navíc místo, kde je poměrně velká koncentrace karavanů, převozných domů, prostě obecně chatrných konstrukcí, které lehce vezmou za své.“


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín