Dnešní témata: Přežije koalice? ; Odhalená Francie; Exploze v Minsku; Literární objev roku

Obsah dílu

Přehrát vše

Přežije koalice?

Vládní krize pokračuje. Schůzka premiéra s prezidentem zásadní zvrat nepřinesla. Václav Klaus demisi Víta Bárty /VV/, ani návrhy na odvolání Josefa Dobeše /VV/ a Radka Johna /VV/ zatím nepřijal. Po Petru Nečasovi /ODS/ chce, aby mu nejprve předložil plán dalšího fungování vlády. Mezi tím svoji rezignaci nabídl ministr obrany Alexandr Vondra /ODS/, kterého provází kauza ProMoPro. Přinese rozřešení vládní krize večerní schůzka tzv. K9? A proč prezident otálí s odvoláním ministrů? Zveme zástupce koaličních stran, přijde i ústavní právník Jan Kudrna.


Odhalená Francie

Procházet se ve Francii beztrestně se zahaleným obličejem je minulostí. Jako v první evropské zemi zde totiž vstoupil v platnost zákon, který zakazuje zakrývat si tvář na veřejnosti. Dotýká se hlavně muslimek nosících burky a nikáby. Jak reaguje muslimská komunita ve Francii? Zasahuje zákon do náboženských svobod muslimek? Téma pro dlouholetého francouzského zpravodaje Jana Šmída.


Literární objev roku

Zákony fyziky v bajkách. Tak by se stručně dala shrnout kniha Straka v říši entropie, se kterou vyhrála v kategorii Objev roku cenu Magnesia Litera Markéta Baňková. Autorka přijde na závěr pořadu.


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Pospíšil /ODS/, ministr spravedlnosti, místopředseda strany, k možné obměně na ministerstvu vnitra

"Já doufám, že se dohodneme, aby na vnitru, pokud bude vláda pokračovat, byl člověk, který bude odborně zdatný a v žádném případě nebudou pochyby, že je neutrální a že není spojen s žádnou lobistickou, mocenskou skupinou. /.../ Je otázka, zda Věci veřejné by případně vůbec našly někoho, kdo by nebyl spojen s ABL a byl by schopen zvládnout manažersky takto složitý resort. Já subjektivně jsem skeptický k tomu, že Věci veřejné najdou vhodného, kvalitního kandidáta."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín