Dnešní témata: Hrozí kolaps ve zdravotnictví? ; Chodorkovskij „vinen“; Spor o střídavou péči

Obsah dílu

Přehrát vše

Zdravotnický kolaps?

Brzy už by mělo být jasněji, kolik příští rok doopravdy odejde lékařů. Lékařský odborový klub začal vedením nemocnic rozesílat výpovědi těch, kteří se připojili do akce Děkujeme, odcházíme. Podle odhadů odborářů jich je zhruba 3800. Ministerstvo zdravotnictví a kraje čekají na přesná čísla – začínají už ale připravovat krizový plán. Narušení provozu hrozí téměř u poloviny nemocnic. Je příští rok ohrožená plnohodnotná zdravotnická péče pro všechny? Hosty úvodu Událostí, komentářů budou prezident České lékařské komory Milan Kubek a zástupce vládní koalice – poslanec TOP 09 a zároveň lékař Aleš Roztočil.


„Zločinec“ Chodorkovskij

Kdysi nejbohatší Rus – podnikatel Michail Chodorkovskij – se na svobodu, zdá se, jen tak nedostane. Bývalému oligarchovi měl skončit osmiletý trest za zpronevěru a krácení daní příští rok. Soud ho teď ale uznal vinným i z krádeže ropy a praní špinavých peněz. Hrozí mu dalších šest let vězení. Nejen opozice označuje proces za vykonstruovaný a za politickou objednávku. Proč má premiér Putin na odstavení Chodorkovského takový zájem? A může mít verdikt negativní dopad na ruskou ekonomiku a příliv zahraničních investic? Otázky pro Jaroslava Šimova z ruské redakce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda.


(Ne)střídavá péče

S daleko častějším svěřováním dětí do střídavé péče rodičů po rozvodu počítá novela zákona o rodině, která míří do sněmovny. Nyní končí po rozvodu 90 procent dětí v péči matky, střídavou výchovu soudy nařizují jen přibližně ve třech procentech případů. Nově by měly mít soudy povinnost střídavou péči rozvedeným rodičům navrhnout jako první možnost. Je střídavá péče pro dítě vždy nejlepším řešením? Jaká jsou její rizika? Mluvit o tom budeme s dětským psychologem Václavem Mertinem.


Karel Kramář /1860-1937/

Před 150 lety se narodil první československý premiér Karel Kramář. Za svůj život zažil spoustu politických i životních zvratů – byl poslancem rakouské říšské rady, během první světové války se zapojil do domácího odboje, za což byl dokonce odsouzen k trestu smrti. Už jako premiér se stal terčem atentátu. Bohatou politickou kariéru Karla Kramáře v reportáži zmapovala analytička Událostí, komentářů Martina Lustigová.


Řekli v Událostech, komentářích

Milan Kubek, prezident České lékařské komory, k výpovědím lékařů

"Ministr zdravotnictví by se měl snažit tu krizi odvrátit, ne hledat scénáře, jak poskytovat lékařskou péči bez lékařů. (…) My nechceme peníze navíc. My jenom chceme, aby se peníze zbytečně nevyhazovaly. Třeba za předražené léky. Pořádek by se měl udělat v investicích a taky v tom, za kolik nakupují nemocnice zboží a služby. Já nerozumím tomu, proč ministr zdravotnictví tyto naše návrhy, podle mě rozumné, odmítá."


Stopáž58 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín