Dnešní témata: Za euro a unii; Burza lékařů; Ruský návrat do Afghánistánu; „Osmdesátky“ na plátnech

Obsah dílu

Přehrát vše

Za euro a unii…

Škrty, rozpočty, sankce. Taková byla hlavní témata dvoudenního summitu EU, který dnes skončil v Bruselu. Státy sedmadvacítky se shodly na nutnosti přísnějších rozpočtových pravidel a také možných sankcích pro státy eurozóny, které překročí vytyčené mantinely. Přestože většina zemí EU musí ve velkém škrtat, EU chce výdaje pro příští rok navýšit o šest procent. Jak to jde dohromady? Prosadí europoslanci svou a navýší eurorozpočet? Lubomír Zaorálek /ČSSD/, stínový ministr zahraničí, a europoslanec Hynek Fajmon /ODS/ budou prvními hosty. Analýzu přidá ekonomická komentátorka Lidových novin Lenka Zlámalová.


Burza lékařů

Německé zdravotnictví potřebuje posily ze zahraničí. A láká i české lékaře. Do Prahy proto přijeli zástupci hned třicítky klinik, které nabízejí zdravotníkům hlavně vyšší platy. A to v době, kdy se v Česku pod petici „Děkujeme, odcházíme“ podepsalo na 3 500 lékařů. Přeplatí německé kliniky české lékaře? Debatovat budou místopředseda občanského sdružení Mladí lékaři Martin Švestka a generální manager veletrhu Randolf T. Kunert.


Ruský návrat do Afghánistánu

Rusové se po 20 letech vrátili do Afghánistánu. Do země poslali sedmdesátku protidrogových agentů, kteří se zapojili do spojeneckých protidrogových operací. Mění se zásadně vztahy mezi Ruskem a NATO? Rozebereme s Vladimírem Votápkem, bývalým českým diplomatem v Rusku.


„Osmdesátky“ na plátnech

Brněnská Wannieck Gallery představuje Českou malbu generace 80. let. Tedy výběr z díla třiadvaceti výtvarníků, kteří se vzepřeli normalizaci a v 80. letech tvořili podle vnitřního přesvědčení, nikoli podle společenského očekávání. Jak těžké bylo v té době tvořit? Téma pro výtvarníka Stanislava Diviše ze skupiny Tvrdohlaví.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín