Senátní volby; Kontroverzní reforma; Zločin a trest? ; Chilské nebe; Komunismus

Obsah dílu

Přehrát vše

SENÁTNÍ VOLBY

Ve dvě hodiny odpoledne se znovu otevřely volební místnosti pro druhé kolo voleb do horní komory parlamentu. Lidé v něm zvolí celkem 27 nových senátorů. Jaký je zájem lidí o toto kolo voleb? A provázely první den nějaké problémy? Zeptáme se redaktorky ČT Jany Čermákové, která bude v jedné z volebních místností.


KONTROVERZNÍ REFORMA

Francouzský Senát vyřkne svůj verdikt nad vládní důchodovou reformou. Pokud by měla definitivně projít všemi hlasováními, zvedne limit pro odchod do důchodu o dva roky. Proti tomu se už druhý týden bouří odboráři z celé Francie. Co rozhodnutí přinese? Vyostří se nepokoje nebo se situace uklidní? Pro aktuální informace se přímo do Paříže spojíme se zpravodajkou ČT Evou Hrnčířovou. Jaký dopad bude mít reforma na hospodářství země? Nejen na to se zeptáme Jana Bureše, ekonoma Poštovní spořitelny.


ZLOČIN A TREST?

Ropný magnát Michail Chodorkovskij si za mřížemi posedí zřejmě déle, než čekal. Obžaloba pro něj totiž v novém procesu požaduje dalších šest let vězení za praní špinavých peněz a zpronevěru. Kdysi nejbohatšímu Rusovi a dnes nejznámějšímu ruskému vězni má přitom příští rok vypršet původní, osmiletý trest. Kdy by měl padnout rozsudek? A co je pravým důvodem Chodorkovského problémů? Téma pro Josefa Pazderku, zahraničního redaktora ČT.


CHILSKÉ NEBE

Kvůli své výjimečnosti láká muže s teleskopy z celého světa. Řeč je o nebi nad chilskými pouštěmi, které je pro jejich bádání výjimečné. Astronomové se teď dali do boje za jeho čistotu. Celá oblast se totiž rychle osidluje a to sebou přináší velké množství rušivého umělého osvětlení. Jak se jim boj za čisté noční nebe daří? A kde se dají najít podobné oblasti? Téma pro Jakuba Rozehnala, astronoma ze Štefánikovy hvězdárny v Praze.


KOMUNISMUS

Jihočeské divadlo na svých prknech premiérově uvede jednu z nejlepších současných slovenských her – Komunismus. Komorní psychologické drama se odehrává 14. února 1984 a svým dějem diváky vrací do temné atmosféry totalitního režimu. Režisér Viliam Klimáček hru napsal na motivy skutečného příběhu. Za autorem hry se podíváme živě do Českých Budějovic.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Bureš, ekonom, Poštovní spořitelna, k francouzské důchodové reformě

"Bankrot penzijního systému ve Francii není akutní, může ještě nějakou dobu fungovat, nicméně dlouhodobý dluh bude dál narůstat a ten problém se bude zvětšovat. Do budoucna není moc možností, které si Francouzi mohou vybrat a vzhledem k tomu, že patří k těm, kteří se v Evropské unii dožívají skoro nejdelšího věku, a tím pádem si i nejdéle užívají důchod, tak se právě zvyšování věku odchodu do důchodu jeví jako jedna z nejschůdnějších cest."


Stopáž60 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín