Tropické Česko; Oprava vrtu; Netradiční dovolená; Letní festivaly

Obsah dílu

Přehrát vše

Tropické Česko

Česko prožívá nebývale parný červenec. Teploty jsou až sedm stupňů nad dlouhodobým normálem a začínají se objevovat jevy, které u nás ještě příliš neznáme. Praská dálniční asfalt, z koryt řek mizí voda, v ohrožení je úroda a problémy mají i v přírodě žijící zvířata. A podle klimatologů mají být taková vedra v budoucnu stále častější. Hrozí Česku zásadní problémy s nedostatkem vody? Bude se měnit ráz krajiny? A připravují se projekty, které by na změny reagovaly? Hosty úvodu Událostí, komentářů budou klimatolog Jan Pretel a odborník na vodní hospodářství Pavel Punčochář. A podíváme se i do světa – naše zpravodajka v Rusku Barbora Šámalová přiblíží situaci na jindy prochladlé Sibiři, kam tropická vedra taky dorazila.


Oprava vrtu

Na poškozeném vrtu v Mexickém zálivu probíhá 48 hodinová tlaková zkouška nového krytu. Podle prvních testů z něj ropa přestala unikat. Experti ale varují před přílišným optimismem - i když se potvrdí, že ventil funguje, neznamená to ještě definitivní vyřešení situace. Bude k tomu stačit plánované vyhloubení odlehčovacích vrtů? A pracují vědci na technologiích, které by snížily rizika pobřežní těžby? Otázky pro geologa Juraje Franců.


Netradiční dovolená

Po vzoru Německa nebo Nizozemí se i v Česku začíná prosazovat nový druh rekreace. Stále víc lidí si půjčuje motorové obytné čluny, k jejichž řízení není potřeba žádné speciální oprávnění, a plaví se s nimi po zhruba 500 kilometrech tuzemských splavněných říčních úsecích. Nejen o tomto stále populárnějším letním lákadlu, ale i o dalších formách netradičního trávení dovolené, si budeme povídat s Janem Papežem z Asociace cestovních kanceláří.


Letní festivaly

Hudební fanoušci si přes léto mohou vybírat z pestré nabídky festivalů pod širým nebem. Nalákat se je snaží jak multižánrové přehlídky s účastí světových hvězd, tak úzce profilované akce. Má tolik letních festivalů šanci se v Česku uživit? Snaží se dramaturgové riskovat a hledat neokoukané interprety, nebo sází jen na prověřené taháky? A jak se české festivaly liší od těch zahraničních? Téma pro redaktora Petra Vizinu z kulturní redakce.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín