Dnešní témata. Školné na obzoru, Rozpočet pod dohledem, 20 let od svobodných voleb, Zdivočelá země

Obsah dílu

Přehrát vše

Školné na obzoru

Vyjednávání o programu možné koalice přináší první konkrétní body. Jeden zásadní se rýsuje ve školství – všechny tři strany jsou totiž pro školné na vysokých školách. Dokážou se ale strany dohodnout na jeho podobě? Prosadí tzv. odložené školné? A neztíží školné přístup k terciárnímu vzdělávání? Debatovat ve studiu budou vyjednávači stran pro oblast školství Jan Vitula z TOP 09 a Josef Dobeš z VV.


Rozpočet pod dohledem

Na rozpočet České republiky bude dohlížet Brusel. Stejně tak bude EU kontrolovat rozpočty i zbylých šestadvaceti členů unie. Dohodli se na tom v pondělí večer ministři financí členských zemí. Jak bude kontrola probíhat? Co všechno budou bruselští úředníci chtít vidět? A nerezignuje tímto krokem Česká republika na svoji suverenitu? Rozebereme s náměstkem ministra financí Tomášem Zídkem.


20 let od svobodných voleb

Když Češi před týdnem volili, málokdo si asi vzpomněl, že svobodné volby ještě nedávno nebyly samozřejmostí. 8. červen 1990 přinesl zásadní změnu – v Československu proběhly první svobodné volby od roku 1946. A zájem o ně byl mimořádný. K volebním urnám přišlo 96 procent voličů. Jaká panovala atmosféra? A přinesly demokratické volby očekávané výsledky? Téma pro současného místopředsedu Senátu a někdejšího představitele vítězného Občanského fóra Petra Pitharta.


Zdivočelá země

Česká televize začíná natáčet další sérii seriálu Zdivočelá země. A do studia proto přijde scenárista Jiří Stránský, podle jehož knižní předlohy seriál vznikl.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín