Dnešní témata: Utáhnout opasky; Kde se bude těžit? ; Ledový car; Katolické dvacetiletí

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

UTÁHNOUT OPASKY
Konvergenční program zní jako nudný dokument. V Česku se ale kolem něj a kolem vládní snahy snižovat schodky rozpočtu strhla politická mela. Vláda dnes dokument odložila s tím, že ho ještě přepracuje. Přesto už plán, jak snížit schodky rozpočtu v příštích letech, tak aby země splnila Maastrichtská kritéria, vyvolal bouřlivé reakce mezi politiky. Ministr Janota chce v příštích třech letech ušetřit 100 miliard korun. Je to reálný plán? Co politikům vadí? Pozvali jsme si dva odborníky-ekonoma, rektora Vysoké školy ekonomické v Praze Richarda Hindlse, který má blízko k ČSSD, a Michala Mejstříka, ředitele Institutu ekonomických studií z Karlovy univerzity, který má blíž k pravici.

KDE SE BUDE TĚŽIT?
Společnost Czech Coal se ohradila proti obsahu nedělní reportáže ČT, v níž byl naznačen její zájem těžit hnědé uhlí z ložisek přímo pod městem Litvínov. Společnost také vyloučila, že by měla jakýkoli zájem na společenském neklidu v litvínovské čtvrti Janov. Jediné zastavěné území, jehož se může v budoucnu těžba uhlí v okolí města dotknout, jsou obce Horní Jiřetín a Černice. Je přesto možné, že se rozšiřování těžby Litvínova dotkne, jak se se bojí někteří aktivisté? Zeptáme se Radka Stavěla, mluvčího společnosti Czech Coal a náměstka předsedy Českého báňského úřadu Dušana Havla.

LEDOVÝ CAR
Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko je zpátky. Minulý týden si po čtyřleté závodní pauze dojel pro šestý evropský titul v kariéře. V krátkém programu překonal vlastní světový rekord a porazil obhájce titulu Francouze Briana Jouberta. Vydrží několikanásobnému mistru světa i Evropy forma na olympiádu ve Vancouveru, která začíná za pár týdnů? Zopakuje svůj úspěch z Turína, kde vyhrál zlatou medaili? Hostem Událostí, komentářů bude krasobruslař Jevgenij Pljuščenko.

KATOLICKÉ DVACETILETÍ
Katolická církev hodnotí svoji pozici v české společnosti dvacet let od Sametové revoluce. V Bílé knize církve se mimo jiné píše o nedořešeném majetkovém vyrovnání se státem, česko-vatikánské smlouvě i zákonu o církvích. Podaří se knize otevřít debatu o roli církve ve společnosti? Nejen na to se zeptáme publicisty Jana Jandourka.

Stopáž60 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín