Dnešní témata: Zbrojící Rusko; Čína popravila Brita; 20 let: Havel prezidentem

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

ZBROJÍCÍ RUSKO
Ruský premiér Putin oznámil, že chce pracovat na vývoji nových útočných zbraní. Jen tak lze podle něj udržet současnou strategickou rovnováhu se Spojenými státy. Nové vojenské technologie mají být protiváhou vůči plánovanému americkému mobilnímu protiraketovému štítu. Podle Putina by narušení rovnováhy mohlo způsobit rostoucí agresivity USA v reálné politice a ekonomice. Snaží se Rusko o globální stabilitu, nebo se projevují jeho tradiční velmocenské ambice? Bere za své Obamova snaha o jaderné odzbrojení? A mělo by se Česko cítit v ohrožení? Hosty úvodu Událostí, komentářů budou poslanci Jan Hamáček /ČSSD/ a Tomáš Dub /ODS/ ze sněmovního zahraničního výboru a publicistka Petruška Šustrová, která vývoj v Rusku dlouhodobě sleduje.

POPRAVENÝ AKMAL SHAIKH
V Číně byl popraven první Evropan za posledních padesátosm let. Brit Akmal Shaikh byl k trestu smrti odsouzen za pašování heroinu. Přímluvy rodiny, bojovníků za lidská práva i politiků, že trpí duševní poruchou, nepomohly. Před půl šestou ráno dostal Akmal Shaikh ve vězení smrtící injekci. Naruší se po této sporné popravě čínsko-britské resp. čínsko-evropské vztahy? Nebo je to ukázka slábnoucího vlivu Evropy a rostoucího sebevědomí Číny, která už se nepotřebuje na diplomatické následky svých činů ohlížet? Zeptáme se našeho čínského zpravodaje Tomáše Etzlera.

20 LET: HAVEL PREZIDENTEM
Přesně před dvaceti lety se stal Václav Havel československým prezidentem a završila se tak jedna z etap polistopadového vývoje. Paradoxem bylo, že disidenta a dlouhou dobu „nepřítele socialistického zřízení“, zvolilo stále ještě komunisty ovládané Federální shromáždění. Jak se podařilo staré struktury přesvědčit, aby ruku pro Havla zvedly? Byl výsledek nejistý až do poslední chvíle? Atmosféru prezidentské volby v roce 1989 přiblíží Zdeněk Jičínský – tehdy jeden z mála nových, nekomunistických (tzv. kooptovaných) poslanců, kteří při hlasování byli.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín