Zemřela Milena Dvorská; Soud s čínským disidentem; Tradiční nebo trendy?

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

ZEMŘELA MILENA DVORSKÁ
V úterý večer zemřela herečka Milena Dvorská. Ve filmu i na divadle se objevovala od 50. let, přesto je spojovaná hlavně se svojí první filmovou rolí. V pohádce Byl jednou jeden král zahrála skromnou Marušku, která věděla, že sůl je nad zlato. Jaká byla Milena Dvorská herečka? Proč si ji lidé spojují především s Maruškou? Nejen na to se zeptáme Tomáše Töpfera, ředitele Divadla Na Fidlovačce, kde Milena Dvorská hrála jedny z posledních divadelních rolí, a filmového publicisty Jaroslava Sedláčka.

SOUD S ČÍNSKÝM DISIDENTEM
V Pekingu začal soudní proces s předním čínským disidentem. Liou Sia-pao je obžalován z rozvracení státu. V loňském roce totiž inicioval vznik Charty 08, která po vzoru československé výzvy požadovala svobodu slova a dodržování lidských práv. Sia-paovi za to hrozí trest až 15 let vězení. Proč je souzen pouze Sia-pao? Jak silné je čínské disidentské hnutí? A proč se v ekonomicky otevřené Číně nedaří prosadit občanské svobody? Rozebereme se sinologem z Ústavu mezinárodních vztahů Rudolfem Fürstem.

TRADIČNÍ NEBO TRENDY?
Tradiční české Vánoce stále čelí konkurenci. Nejprve ohrožoval malého Ježíška vousatý obtloustlý Santa Claus. Teď se je snaží převálcovat „Vánoce na klíč“. Vánoční úklid provede najatá firma, dárky vybere a nakoupí jiná, sladkosti napečou v pekárně a nakonec se najdou i kuchaři, kteří před zraky stolovníků uvaří štědrovečerní menu. Mají takové Vánoce u Čechů šanci? A neztratí tak svoje kouzlo, které se s Vánocemi pojí? Debatovat ve studiu budou Petr Herynek, autor knihy České Vánoce, a Jitka Vysekalová, ředitelka České marketingové společnosti.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín