Dnešní témata: Detaily rozpočtu; Lék na AIDS? ; Spravedlnost pro indiány?

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

DETAILY ROZPOČTU
Prezident Václav Klaus označil včerejší schválený rozpočet na příští rok za zoufale špatný, předseda ODS Mirek Topolánek ho má za děsivý a vláda by podle něj měla zvážit svou existenci. Spokojené se schválenou podobou jsou naopak odbory. Analytici jsou ale zajedno – přesunem peněz se skrytě navyšuje zadlužení, a ekonomika se tak stává zranitelnější. Jak daleko je doba, kdy banky v Česku přestanou půjčovat peníze? Je možné s vysokými schodky normálně žít? A jak prudký růst dluhu zastavit? Nejen na to se zeptáme rektora Vysoké školy ekonomické Richarda Hindlse a ekonoma Raiffeisen Bank Aleše Michla.

LÉK NA AIDS?
Čeští vědci spolu s kolegy z Německa vytvořili unikátní sloučeninu, která by mohla pomoci v boji proti AIDS. Přelomový lék – sloučenina boru, vodíku, uhlíku a kobaltu – by mohla umět blokovat bílkovinu zodpovědnou za množení viru HIV. Jak se nový vědecký objev liší od stávajících léků? Bude látka účinná vůči všem rezistenčním virům, které se v současnosti mezi lidmi šíří? V jaké fázi je výzkum? Rozebereme s Ladislavem Machalou, infekcionistou z Fakultní nemocnice Na Bulovce.

SPRAVEDLNOST PRO INDIÁNY?
Tři a půl miliardy dolarů – tolik navrhuje americká vláda jako jednorázové odškodné indiánům za to, jak Spojené státy nakládaly s jejich zemí. Zisky z pozemků, které za indiány spravovala vláda, totiž nekončily pouze v kapse původních obyvatel. Indiáni tvrdí, že z těchto částek dostávají jen almužnu. Před 13 lety se proto vzbouřili a podali hromadnou žalobu. Podaří se Baracku Obamovi splnit touto cestou alespoň jeden ze svých předvolebních slibů? Jak velká je šance, že příběh starý 150 let dojde alespoň částečně ke šťastnému konci? Téma pro Janu Sehnálkovou, amerikanistku z Katedry amerických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín