Dnešní témata: Kodaňská (ne)dohoda? ; Socialisté na rozcestí; Větší než malé množství

DNEŠNÍ TÉMATA

KODAŇSKÁ (NE)DOHODA?
Summit roku nebo historická příležitost – tak se mluví o kodaňském summitu OSN o klimatu. Vlády 192 zemí se mají během následujících téměř 14 dnů dohodnout na nové smlouvě, která nahradí stávající Kjótský protokol. Snížení emisí skleníkových plynů není jen otázkou dohody, ale hlavně peněz. Je naděje, že v Kodani vůbec nějaká dohoda vznikne? Ustoupí prudce rostoucí ekonomiky – hlavně Čína a Indie – a přijmou pevně stanovené limity exhalací? A jaký vliv budou mít na vyjednávání nedávno zveřejněné e-maily klimatologů, které je usvědčují ze zveličování problému globálního oteplování? Téma pro úvodní část Událostí, komentářů a bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) a Marka Loužka, analytika Centra pro ekonomiku a politiku.

SOCIALISTÉ NA ROZCESTÍ
V Praze se zase sešli zástupci všech evropských socialistických stran. Mají tu mimo jiné najít recept na to, jak zlepšit pozici socialistů v evropské politice nebo si zvolit nové vedení. To druhé se jim už zčásti povedlo – staronovým předsedou Strany evropských socialistů se dnes stal bývalý dánský premiér Poul Nyrup Rasmussen. Co se musí změnit, aby socialisté chytli druhý dech? Podařilo se delegátům alespoň na chvíli omezit zbytečné emise skleníkových plynů, jak slíbili? Nejen o kongresu socialistů, ale také o česko-rakouských vztazích s někdejším rakouským kancléřem a bývalým předsedou rakouské sociální demokracie Alfredem Gusenbauerem.

VĚTŠÍ NEŽ MALÉ MNOŽSTVÍ
Větší než malé množství má po dnešku jasné hranice. Vláda rozhodla, jaké rostliny a houby se budou považovat za omamné a určila i maximální limity jejich beztrestného držení – v případě tvrdých drog je mimo zákon množství nad 2 gramy, u extáze jsou to víc než 4 tablety a trestné bude také držení víc než 40 kusů lysohlávek. Jaký přínos pro praxi budou mít tyto oficiální tabulky? Komu přesná čísla pomůžou – lidem užívajícím omamné látky, nebo policii? Rozebereme s Jakubem Frydrychem, ředitelem Národní protidrogové centrály a redaktorem časopisu Reflex Jirím X. Doležalem.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín