Dnešní témata: Boj o regionální vlaky; Proces s Demjanjukem; Švýcarsko bez minaretů

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

BOJ O ŽELEZNICI – JANČUROVA POMSTA
Dopravnímu magnátovi Radimu Jančurovi, majiteli společnosti Student Agency, došla trpělivost. Už delší dobu se snaží proniknout na železniční trh a provozovat spoje na některých regionálních tratích. Kraje se ale nedávno znovu dohodly – bez výběrového řízení – s de facto monopolními Českými drahami. Jančura to považuje za protiprávní bránění v podnikání a rozhodl se proto pro otevřený politický boj. Proti ČSSD, jejíž hejtmani ovládají všech třináct mimopražských krajů, zahájí masivní antikampaň. Je to dobrá taktika? Nemůže tak být Jančura snadno obviněn z politické korupce? Nebo se naopak jedině takto mohou v železniční dopravě pohnout ledy? Na úvod Událostí, komentářů se v debatě střetnou Radim Jančura s hejtmanem Pardubického kraje a 1. místopředsedou Asociace krajů ČR Radko Martínkem /ČSSD/.

PROCES S DEMJANJUKEM
V Německu začal možná poslední velký proces s představitelem nacistického režimu. Devětaosmdesátiletý John Demjanjuk, údajný dozorce v koncentračním táboře Sobibor, čelí obvinění z podílu na smrti skoro 28 tisíc Židů během druhé světové války. Proces ale vzbuzuje otázky – Demjanjuk totiž v nacistické hierarchii nezastával nijak vysokou pozici. Jeho obhájci připomínají, že se dříve nepodařilo najít dostatek důkazů ani proti vysoce postaveným velitelům. Jaký výsledek může proces přinést? Jak se pro něj sbírá důkazní materiál? A může potrestání takto vzdáleného zločinu i teď nějak v procesu vyrovnání se s minulostí pomoct? Zeptáme se soudkyně Ústavního soudu Ivany Janů, která má zkušenosti s působením u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii.

ŠVÝCARSKO BEZ MINARETŮ
Výsledek víkendového referenda ve Švýcarsku vyvolává ve světě rozpaky a rozčarování. Většina voličů se tam vyslovila pro zákaz stavby dalších minaretů v zemi. O omezování náboženské svobody mluví nejen představitelé muslimských zemí, ale také Vatikán nebo třeba Amnesty International. Zákaz výstavby věží u islámských modliteben chce přezkoumat i OSN. Je to jen vítězství kampaně, která využila strachu z islámského militantního fundamentalismu? Nebo dali Švýcaři legitimně najevo, že nejsou spokojeni způsobem integrace muslimů do evropské společnosti? A je vůbec vhodné o podobných tématech rozhodovat v referendu? Téma pro politologa Miroslava Nováka z Fakulty sociálních věd UK a znalce islámu a arabského světa Mahameda Abbase.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín