Dnešní témata: Absolventka Řápková, Masakr zevnitř, Otomar Krejča

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

ABSOLVENTKA ŘÁPKOVÁ
Chomutovská primátorka za ODS Ivana Řápková přechází do protiútoku. V reakci na pochybnosti o poctivosti svého studia na plzeňských právech podala kvůli údajné ztrátě svých studijních záznamů trestní oznámení. Komise Západočeské univerzity totiž Řápkovou vyzvala k předložení dokladů, kterými by mohla podezření o studijních podvodech vyvrátit. Jinak jí hrozí odebráním titulu. Podle Řápkové má ale nepořádek ve věcech především sama fakulta a všechno je jen pokus ji mediálně očernit. Kdo na tom má podle ní zájem? Svůj pohled na kauzu vysvětlí v Událostech, komentářích Ivana Řápková osobně.

MASAKR ZEVNITŘ
Ve Spojených státech zaútočil přímo v prostoru vojenské základny ten, od koho by se to čekalo možná nejméně. 39-letý vojenský psychiatr Nidal Malik Hasan, který vojákům pomáhá se vyrovnávat se stresem a traumaty války, své vlastní problémy zvládnout nedokázal. Pravděpodobně na protest proti chystanému převelení do válečného akce v Iráku nebo Afghánistánu vytáhl praktikující muslim zbraň a na základně Fort Hood v Texasu postřílel 13 bezbranných lidí. Jak je možné, že člověk pracující z psychikou ostatních, vlastním emocím podlehne a s takovými následky? Otázky pro psychiatra Zdeňka Bašného.

OTOMAR KREJČA †2009
Ve věku 87 let zemřel významný český divadelní režisér Otomar Krejča. Začínal jako herec, jeho jméno je spojeno hlavně s legendárním Divadlem za branou, které založil v 60. letech. Jeho umělecká dráha se ale významně protínala také s politikou – patřil k prvním signatářům petice 2000 slov a protestoval proti sovětské okupaci Československa. V roce 1970 byl proto vyloučen z komunistické strany a později už směl režírovat jenom za hranicemi. Na česká divadelní prkna se vrátil až po listopadové revoluci. V roce 1998 se dočkal vyznamenáním Za zásluhy prvního stupně, které dostal od prezidenta Václava Havla. Uměleckou kariéru a životní peripetie výjimečného divadelníka si připomeneme s ředitelem Národního divadla Ondřejem Černým.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín