Dnešní témata: Oprava D1 – hrozí dopravní kolaps? ; Politická nejistota v Itálii; Překvapivá Nobelova cena za literaturu

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

DALŠÍ KLAUSOVA OBSTRUKCE?
Prezident Václav Klaus po telefonickém rozhovoru se švédským premiérem a současným předsedou Evropské rady Fredrikem Reinfeldtem údajně poodhalil své podmínky pro dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy. Podle agentury Reuters před podepsáním dokumentu chce, aby byla ke smlouvě připojena poznámka týkající se listiny základních práv. Hrad se k informaci zatím nevyjádřil. Čeho by mohl chtít Václav Klaus tímto požadavkem dosáhnout? Může tak proces ratifikace smlouvy v Evropě ještě nějak ovlivnit? Hned na úvod Událostí, komentářů se zeptáme redaktorky Respektu Kateřiny Šafaříkové.

OPRAVA D1 – HROZÍ DOPRAVNÍ KOLAPS?
Nejdůležitější českou dálnici D1, spojující Prahu s Brnem, čeká už od příštího roku nejrozsáhlejší přestavba od jejího vzniku. Nový povrch i šířku má dostat asi 160ti kilometrový úsek. Ministerstvo dopravy počítá nejdřív s rozšířením vozovky zhruba o metr v obou směrech. Postupně by pak měl vzniknout nový třetí pruh – trvat by to celé mělo 10 let. Na tom, že je nejdůležitější česká dopravní spojnice v katastrofálním stavu a potřebuje opravu, se shodne většina řidičů.. Chystaný projekt ale vzbuzuje i obavy a některé otázky. Nezpůsobí postupná rekonstrukce jednotlivých úseků dopravní kolaps? Budou na ni stačit peníze? A nebylo by lepší dřív dokončit návaznou dálniční síť, která by provozu na dálnici samotné ulehčila? Otázky pro ministerstvo dopravy i dopravní experty.

POLITICKÁ NEJISTOTA V ITÁLII
Na italské politické scéně to vře – napětí rozpoutal středeční verdikt ústavního soudu, který za protiústavní označil zákon o imunitě nejvyšších představitelů státu. Předpis si sám sobě na míru připravil premiér Silvio Berlusconi – jeho zrušení teď znamená, že se u soudů mohou opět rozjet některé kauzy, ve kterých Berlusconi čelí podezření z korupce. Italského premiéra už někteří opoziční politici vyzvali k demisi – Berlusconi ale odstupovat nehodlá. Naopak obvinil ústavní soud a také prezidenta ze zaujatosti. Co teď Berlusconimu od soudů vlastně hrozí? Hraje se i o jeho politickou rezignaci? A je v Itálii vůbec někdo, kdo by mohl v tuto chvíli Berlusconiho v případných volbách porazit? Přímo do Říma se spojíme s redaktorkou televizní stanice RAI Vědunkou Lunardi.

PŘEKVAPIVÁ NOBELOVA CENA ZA LITERATURU
Letošní Nobelovu cenu za literaturu získala šestapadesátiletá německá spisovatelka Herta Müllerová. Pro mnohé (dokonce i v domovském Německu) je to překvapení – Müllerová totiž doteď nepatřila ke světovým literárním autoritám. Třeba v českém překladu jí zatím nevyšla žádná kniha. Herta Müllerová se narodila v Rumunsku jako potomek německých přistěhovalců, do Německa emigrovala až v osmdesátých letech. Ve svých dílech se dotýká hlavně totalitních poměrů v rodném Rumunsku. Čím jsou její knihy výjimečné? Proč výbor Švédské akademie vybral právě ji? A co by na jejích textech mohlo zaujmout české čtenáře? Otázky pro germanistu Milana Tvrdíka.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín