Dnešní témata: Afghánistán: Co dál?, Cesta za eutanazií, Nová sláva vily Tugendhat

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

AFGHÁNISTÁN: CO DÁL?
Násilí v Afghánistánu se opět stupňuje – během víkendu zemřelo osm amerických vojáků poté, co stovky rebelů z řad Talibanu zaútočily na dvě vojenská kontrolní stanoviště. Mluví se o tom, že situace v zemi je nejhorší od začátku invaze v roce 2001. Americký ministr obrany Robert Gates řekl, že za vzestupem Talibanu v poslední době může také Washington a jeho spojenci, protože do neklidného regionu neposlali dostatek vojáků. Prezident Barack Obama žádá čas na rozmyšlenou – s Národní bezpečnostní radou intenzivně řeší, jak v Afghánistánu vůbec pokračovat.
Jaké strategie tamního dalšího vojenského působení jsou ve hře? Ví spojenci, čeho chtějí vlastně dosáhnout? A jak poslední vývoj ovlivňuje činnost českých vojáků v regionu? Diskutovat o tom budeme s předsedou branného výboru sněmovny Janem Vidímem z ODS a předsedou zahraničního sněmovního výboru Janem Hamáčkem z ČSSD.
V reportáži pak uvidíte unikátní záběry stanice CBS, jak vypadá afghánská válka „v přímém přenosu“.

CESTA ZA EUTANAZIÍ
Kaj Guldbech má rakovinu plic, dýchat už nemůže bez přístrojů a lékaři mu dávají několik posledních týdnů života. Jeho stav se stále zhoršuje. Kaj Guldbech nechce před smrtí skončit úplně ochrnutý, a proto se rozhoduje pro asistovanou sebevraždu. Vydává se kvůli tomu do Švýcarska na kliniku Dignitas, která ji jako jediná v Evropě nabízí. Reportéři dánské televize Kaje Guldbecha doprovázeli až do jeho poslední chvíle. Jak dobrovolný odchod ze života, který je stále pro mnohé etickým problémem, vypadá v praxi? Uvidíte v reportáži.

NOVÁ SLÁVA VILY TUGENDHAT

V Londýně se dnes vyhlašuje vítěz prestižní literární Man Bookerovy ceny. Mezi šesti uchazeči o ni je také román anglického spisovatele Simona Mawera Skleněný pokoj inspirovaný osudy známé brněnské vily Tugendhat. Autora nadchla v devadesátých letech, kdy ji prošel jako turista. Mawerův román vypráví příběh manželského páru v předválečném Československu – středobodem protínání osudů je právě obrovský skleněný pokoj slavné brněnské vily. Příběh i okolnosti vzniku knihy ve studiu Událostí, komentářů blíže představí její překladatel do češtiny Lukáš Novák.
Zatímco literární obraz vily Tugendhat se dostává k mezinárodním čtenářům, její reálná podoba v Brně chátrá. Jaký bude její další osud? Otázka pro primátora Brna Romana Onderku.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrMagazín