Microsoft + Yahoo vs. Google? boj o internet; Jak na prasečí chřipku? ; Kdo je zodpovědný za masakr v Ujgursku? ; Schumacher se vrací do F1

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

BOJ O INTERNET
Američtí počítačoví giganti Microsoft a Yahoo spojují síly – dohodli se na desetiletém partnerství v oblasti internetového vyhledávání a s ním spojené reklamy. Chtějí tak oslabit dominantní postavení Googlu, který podle údajů výzkumné firmy comScore ovládá 67 procent trhu. S pouhými osmi procenty je na druhém místě Yahoo, tržní podíl Microsoftu jsou tři procenta. Přitom loni jednání Microsoftu o převzetí Yahoo nebo alespoň jeho internetového vyhledávače skončilo krachem. Co se od té doby změnilo – tlačí obě firmy ke spolupráci finanční krize? Dá se čekat jejich postupná fúze? Jsou schopné společnými silami stáhnout obrovský náskok Googlu? A jak se změní klima internetového trhu – může větší konkurence přispět ke zlepšení služeb? Téma rozebereme s ekonomem Jiřím Vodičkou a novinářem Janem Sedlákem ze Živě.cz.

JAK NA PRASEČÍ CHŘIPKU?
V Česku je dalších 12 potvrzených onemocnění prasečí chřipkou – u lidí, kteří nedávno přicestovali z ciziny. Celkem je u nás hlášeno už 75 případů. Ve světě se novým virem chřipky infikovalo už přes 100 tisíc lidí a na nemoc zemřelo podle některých odhadů až 1000 nakažených. Podle Světové zdravotnické organizace je ale pandemie prasečí chřipky stále v raném stadiu – a WHO nevylučuje, že v příštích dvou letech by se mohly nakazit až dvě miliardy lidí. Jak se na případný nárůst onemocnění připravuje Česko? Bude mít dostatek vakcín? Dá se na podzim očekávat souběh pandemické chřipky s chřipkou sezónní? A co by přinesla případná mutace viru? Otázky pro ředitelku české kanceláře WHO Alenu Šteflovou.

KDO JE ZODPOVĚDNÝ ZA MASAKR V UJGURSKU?
Ujgurská exilová politička Rebija Kadírová dnes v Tokiu prohlásila, že při nedávných násilnostech v čínské provincii Sin-ťiang zmizelo beze stopy během jediné noci skoro 10 tisíc Ujgurů. Peking naopak viní z podněcování etnických nepokojů právě Ujgury a čínská vláda zveřejnila zatím nepublikované záběry státní televize. Na nich rozvášněný dav Ujgurů útočí ve městě Urumči na etnické Číňany. Chce Čína manipulovat se světovým veřejným míněním? Podaří se někdy Peking přimět k nezávislému prošetření okolností střetu v Sin-ťiangu? A v jaké pozici teď Ujguři v Číně jsou? Zeptáme se sinologa Martina Kříže.

SCHUMACHER SE VRACÍ DO F1
Sedminásobný šampión formule 1 Michael Schumacher se po tříleté pauze vrací k závodění – v kokpitu Ferrari nahradí zraněného Brazilce Felipeho Massu. Schumacher tak podle svých slov vyjadřuje solidaritu s týmem v obtížné situaci. Čtyřicetiletý německý pilot by se měl na start postavit už 23. srpna ve Valencii, kde se pojede nejbližší závod mistrovství světa. Má Michael Schumacher na závodění ještě dostatečnou kondici? Nehazarduje nejlepší pilot historie se svým jménem? Co se od jeho výkonů dá čekat? Na názor se zeptáme šéfredaktora časopisu Formule Petra Dufka.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín