Dnešní témata: Konec Kasíkovy éry; Podivné hospodaření; Komáří byrokracie

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

KONEC KASÍKOVY ÉRY
Deset let stál Václav Kasík v čele Českého rozhlasu. Teď končí. Důvody? Podle Rady ČRo jsou následující - jmenování Barbory Tachecí do čela Radiožurnálu, kauza Libora Křivky, který vedl sekretariát a neměl lustrační osvědčení, nebo předražená rekonstrukce budovy rozhlasu. Z osmi radních se odvolaného ředitele zastali jen dva. K něčemu takovému přitom došlo poprvé v porevolučních dějinách rozhlasu. Platí v tomto případě „kdo chce psa bít, hůl si najde“? Nebo se Václav Kasík opravdu dopustil tak závažných chyb, že musel být narychlo odvolán? Jakou roli hrály politické tlaky? Hosty budou odvolaný ředitel rozhlasu Václav Kasík, předseda Rady Českého rozhlasu Jiří Florián, členka rady a zastánkyně odvolaného ředitele Maria Ptáčková a analytik médií Jan Zilvar.

PODIVNÉ HOSPODAŘENÍ
Nebývalou rychlost nabraly v posledních dvou letech výdaje Státního fondu dopravní infrastruktury. Tedy peníze, které úřad utrácí z velké části sám za sebe. Ze šestatřiceti miliónů vystřelily na 280. Ministři teď žádají, aby instituce, přes kterou tečou i peníze na výstavbu dálnic, náklady omezila. Co může být příčinou tak vysokého nárůstu výdajů? Proč před rokem fond nemusel platit bance úrok z kontokorentu a teď ho to stálo 275 milionů? Zeptáme se redaktorky Hospodářských novin Lenky Zlámalové.

KOMÁŘÍ BYROKRACIE
Obyvatelům nejen jižních Čech znepříjemňují život přemnožení komáři. Svědčí jim hlavně vlhké počasí a záplavy. V Třeboni je situace tak dramatická, že město už víc než měsíc žádá o výjimku, která by umožnila postřik i v postižených místech, která se nacházejí v první nebo druhé zóně chráněné krajinné oblasti. Proč trvá administrativa tak dlouho? Mají si města vyřizovat povolení pro jistotu už před začátkem komáří sezony? A dá se s velkými, už vzrostlými komáry dělat něco v tuto chvíli? Zeptáme se Františka Retticha, vedoucího Národní referenční pro dezinfekci a deratizaci.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín