Zábavná talk show Haliny Pawlowské, tentokrát na téma „rodinné tradice“ (2007). Spoluúčinkují politolog J. Fištejn a herečka, politička M. Vášáryová. Režie H. Pawlowská a K. Czaban

Ačkoli vystudovala sociologii na bratislavské univerzitě, stala se jednou z nejpopulárnějších československých filmových hereček a řadu let působila v činohře Slovenského národního divadla. Ačkoli ji diváci obdivovali už jako Markétu Lazarovou ve slané Vláčilově filmové adaptaci stejnojmenného Vančurova románu, jako nezapomenutelnou Paní sládkovou v Hrabalových a Menzlových Postřižinách nebo jako něžnou Mahulenu ve slavném Weiglově filmovém ztvárnění Zeyerovy poémy Radúz a Mahulena; přesto, že za své herecké umění získala řadu ocenění – například v roce 1980 na filmovém festivalu v italském San Remu Cenu za herecký výkon za věrohodný portrét současné bezdětné citlivé ženy ve filmu Tichá radost a v 80. letech byla jednou z nejčastěji obsazovaných hereček ve slovenské televizi, vstoupila po roce 1989 do politiky. Do rozpadu Československa byla velvyslankyní v Rakousku a posléze slovenskou ambasadorkou v Polsku. Koncem 90. let kandidovala na úřad slovenského prezidenta a v současnosti tato dáma, která kromě jiného ovládá sedm cizích jazyků, působí jak Státní tajemnice v Ministerstvu zahraničních věcí Slovenské republiky. Ano, je řeč o Magdě Vášáryové, kterou Halina Pawlowská pozvala dodavšího vydání své pravidelné talk show Banánové rybičky.

Dalším z hostů tohoto pořadu, ve kterém by měla být řeč především o „rodinných tradicích“ je publicista, esejista a scénárista, který se narodil v Kyjevě a vystudoval žurnalistiku na moskevské Lomonosovově univerzitě. Od konce šedesátých let žil v Praze, kde působil především jako překladatel. Po podpisu Charty 77 byl pronásledován a v roce 1980 donucen k emigraci. Kromě toho, že byl dlouholetým komentátorem Rádia Svobodná Evropa, vystudoval filologii na univerzitě ve Vídni a byl autorem četných komentářů a esejů v českém, ruském, německém a anglickém tisku. Po návratu z emigrace byl krátce šéfredaktorem Lidových novin a je autorem řady scénářů k dokumentárním filmům, byl poradcem předsedkyně senátu a řadu let působí jako externí spolupracovník Českého rozhlasu. Účastní se odborných konferencí, diskusí a přednášek na vysokých školách v České republice i v zahraničí. Ano, druhým hostem Haliny Pawlowské je tentokrát novinář Jefim Fištejn.

Jefim Fištejn
publicista, esejista a scenárista

Jefim Fištejn


Magda Vášáryová
herečka, diplomatka

Magda Vášáryová

* 26. 8. 1948


Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 ST 4:3
ŽánrZábava