Halina Pawlowská a její hosté P. Kosatík a J. Pernes tentokrát na téma „kořeny“ (2007). Režie H. Pawlowská a K. Czaban

Tří sté padesáté první vydání Banánových rybiček se v premiéře vysílalo v předvečer 70. výročí úmrtí prvního českého prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka (7. března 1850 – 14. září 1937) a jeho tématem je to, jak se dokážeme vypořádat – eventuálně nevypořádat – se svými kořeny. Hosty Haliny Pawlowské tentokrát budou dva pánové, kterým toto téma určitě není cizí:

Jiří Pernes je historik, který se zaměřuje zejména na české a československé dějiny 19. a 20. století. Působil v řadě muzejních institucí – v 90. letech byl například ředitelem Moravského zemského muzea v Brně. V současnosti je vědeckým pracovníkem Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Je autorem řady (historických knih (známá je třeba jeho populárně vědecká práce o Omladině či knihy o posledních Habsburcích), pravidelně píše do odborného i denního tisku, je častým spolupracovníkem České televize.

Pavel Kosatík je publicista, novinář a spisovatel, patří mezi nejvýraznější současné české autory literatury faktu. Za knihu Jan Masaryk: Pravdivý příběh získal Výroční cenu nakladatelství Mladá fronta za rok 1999. Další jeho kniha František Peroutka: Pozdější život (1938–1978) oceněna Nadací Charty 77 a Českým literárním fondem jako nejlepší kniha roku 2001.

Pavel Kosatík
novinář, spisovatel a scenárista

Pavel Kosatík

* 13. 6. 1962


Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 ST 4:3
ŽánrZábava