Ondřej Havelka jako průvodce, ale i zpěvák v jedinečném koncertu s řadou předních českých sólistů – Dagmar Peckovou, Jiřím Bártou, Pavlem Šporclem a Jiřím Stivínem. Dirigent Jan Kučera.

Ví se kde – Kmochova restaurace u Divadla na Vinohradech. Ale popravdě se úplně přesně neví kdy. Časem se datum ustálilo na neurčitém – „ke konci roku 1934“ – a proto se také koncert k výročí založení koná na konci listopadu. Věděli bychom více, ale veškeré dokumenty shořely za 2. světové války při bombardování Prahy.

Cesta od soukromého komorního tělesa k metropolitnímu orchestru nebyla vždy jednoduchá, i když na počátku souboru pomáhaly výrazné dirigentské osobnosti – Rudolf Pekárek a dlouholetý šéfdirigent FOKu dr. Václav Smetáček. Na počátku své existence si také orchestr vymezil pole svého působení zkratkou F.O.K., tedy „Film – Opera – Koncert“. Výrazně se věnoval filmové hudbě, od roku 1935 do založení samostatného filmového orchestru v roce 1943 nahrál Orchestr F.O.K. hudbu k téměř všem českým filmům. Řadí se k nim např. Kristián, Baron Prášil, Cesta do hlubin študákovy duše, Tři vejce do skla – celkový počet filmů dosahuje čísla 212.

Hlavním zájmem a cílem orchestru však bylo pořádání vlastních koncertů. Od roku 1952 funguje orchestr již jako reprezentační těleso hlavního města Prahy a název mění na Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Zájezdová činnost, abonentní řady, skvělí světoví sólisté i dirigenti, to vše formuje orchestr do dnešních dní.

Napište nám