Pavel Soukup vyvrací omyly a mýty řidičů

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Vlak může vážit dejme tomu dvě stě tun. Auto dvě tuny. Na první pohled je jasné, jak dopadne srážka. Přitom skoro každý desátý řidič nejede přes železniční přejezd podle předpisů. Ti nejvíc riskující projíždějí, když svítí výstražná světla, nebo objíždějí zavřené závory. Každý rok zahyne, většinou kvůli nim, na přejezdech 40 lidí.

Železničáři chtěli vědět, co se v té kritické chvíli děje, jestli jsou řidiči opravdu oslnění sluncem, jak se mnozí z nich vymlouvají, nebo jestli světla na přejezdu nefungovala. Proto na některých přejezdech nainstalovali kamery. Na záběrech z kamer je vidět, že nejsou oslnění. Světla fungovala. Netrpělivcům se zkrátka nechce těch pár minut čekat. Možná se domnívají, že by to vlak ještě ubrzdil. Neubrzdil. Neuvědomují si, že vlak nedokáže zastavit ani zdaleka tak rychle jako automobil. Brzdící vlak může ujet ještě kilometr, než úplně zastaví.

Je zarážející, že dvě třetiny nehod se odehrají na takových přejezdech, kde jsou výstražná světla případně navíc i závory. Podobně riskují také chodci. Mívají pocit, že ten místní „jejich“ přejezd velmi dobře znají. Že vědí přesně, kdy jede který vlak. A navíc, vždyť tudy šli už tolikrát a nikdy se přece nic nestalo. Neudělejte osudovou chybu, nevjíždějte na přejezd po průjezdu vlaku, pokud ještě svítí výstražné světlo. Ve velmi krátkém časovém sledu může po stejné nebo druhé koleji přijíždět další vlak.

Nechtějte vidět srážku auta s vlakem na vlastní oči. Je to strašlivá rána. Nevěříte? Štáb našeho pořadu Stop poprvé v historii zinscenoval na našem území srážku vlaku s osobním autem na železničním přejezdu. Poprvé tak mohli odborníci i novináři na vlastní oči vidět tento nerovný souboj. Vlak narazil v rychlosti pouhých 25 km/h do auta, stojícího na přejezdu. V tu chvíli běželo 15 kamer, včetně speciální filmové rychloběžky na zpomalené záběry. Brzdící vlak tlačil a zároveň demoloval auto neuvěřitelných 60 metrů! Vzpříčená kola auta ničila trať, vrak urval výhybku. Doufejme, že tyhle záběry obrovské ničivé síly vás přesvědčí, abyste neriskovali, a už nikdy nepoužili větu: „To ještě stihnu…“

Stopáž6 minut
Rok výroby 2010
 ST HD