60 Ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni a nově jmenovaný šéf Národního divadla v Praze Jan Burian s ředitelem divadla Alfréd ve dvoře Ewanem McLarenem v baru u Michala Prokopa. Režie J. Lacina

Při výběru nového ředitele Národního divadla v Praze, kterým se má Jan Burian stát od začátku příští divadelní sezóny, prý neměl příliš velkou konkurenci. Začínal jako divadelní režisér, v roce 1995 se stal ředitelem Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, které od té doby úspěšně řídí až dodnes. Zároveň je ředitelem největšího tuzemského festivalu jménem Divadlo Plzeň, šéfem katedry činoherního divadla na pražské DAMU a předsedou Asociace profesionálních divadel České republiky.

Ewan McLaren vystudoval herectví i divadelní režii, ovšem ve zcela jiné kulturní tradici, než je ta naše středoevropská. Na začátku 90. let k nám přišel s vlnou mladých nadšenců ze Západu, kteří se rozhodli, že zažijí na vlastní kůži přerod společnosti z totality do svobody a demokracie. Začínal jako učitel angličtiny, postupně se však dokázal prosadit i jako herec a především divadelní režisér. K tomu všemu se velmi rychle a velmi dobře naučil česky, což v jeho kruzích zdaleka nebylo obvyklé. Rodák z kanadského Calgary je také dramaturgem a současně také uměleckým šéfem pražského Divadla Alfréd ve dvoře.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2013
 P ST