Politická vězeňkyně Miluška Havlůjová s publicistou a ředitelem sdružení Post Bellum Mikulášem Kroupou v baru u Michala Prokopa

Životní příběh Milušky Havlůjové je natolik silný, že si ho povšimli i tvůrci cyklu Příběhy 20. století, kteří jí v loňském roce udělili Cenu Paměti národa. Někdejší manekýna a úřednice skončila jako politická vězeňkyně. Později, ve vězení odmítla spolupráci se Státní bezpečností, a to i když jí za to slibovali návrat na svobodu, kde byla nucena zanechat šestnáctiměsíčního syna. Trauma odloučení od dítěte si však sebou nese celý život. V demokratických poměrech po listopadu 1989 se začala veřejně angažovat a v šedesáti letech se stala starostkou obce Rudná u Prahy, kde vydržela dvě volební období.

Ceny Paměti národa uděluje občanské sdružení Post Bellum, které zakládal a už jedenáctým rokem řídí syn známého chartisty a bývalého politika Daniela Kroupy. Post Bellum spolupracuje s Českým rozhlasem a Ústavem pro studia totalitních režimů a zaznamenává historii 20. století prostřednictvím mimořádných lidských osudů. Ty pak vydává jak v knižní, internetové i v rozhlasové podobě, šíří je na přednáškách a výstavách a nedávno dokonce sáhlo k formě knižního komiksu. Hlavní hybatel všech těchto iniciativ má, stejně jako většina jeho sourozenců, původně hudební vzdělání a dodnes také hraje na klarinet a saxofon. Otec tří dětí, novinář, redaktor Českého rozhlasu, známý pražský chodec – Mikuláš Kroupa.

Stopáž37 minut
Rok výroby 2012
 P ST