Vzpomínka na Oldřicha Černého, ředitele nadace Fórum 2000 a dlouholetého spolupracovníka prezidenta Havla, který se začátkem letošního roku v baru u Michala Prokopa setkal s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Radkem Špicarem.

Oldřich Černý patří ke skupině lidí, kteří vstoupili do veřejného života s příchodem Václava Havla na Pražský hrad. Původně se živil jako redaktor dětských knih, jako překladatel americké a britské prózy a produkční ve filmovém dabingu. Byla to patrně dobrá znalost angličtiny, která mu tehdy otevřela nové příležitosti: Nejprve se stal bezpečnostním poradcem prezidenta, později šéfoval Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy české rozvědce. Později nalezl nový životní rozměr jako ředitel Nadace Fórum 2000, kterou vymyslel Václav Havel jako instituci pro každoroční pražské setkávání světových myslitelů, politiků, ekonomů a dalších významných osobností. Dnes je zároveň výkonným ředitelem Pražského institutu bezpečnostních studií.

Cesta Radka Špicara do veřejných služeb o generaci později vedla přes prestižní zahraniční studia, mimo jiné na slavné Cambridgeské univerzitě. Ve velmi mladém věku dostal nabídku stát se náměstkem místopředsedy vlády Martina Jahna, za ním později odešel do nejvýznamnějšího českého průmyslového podniku Škoda Auto, kde byl do konce loňského roku ředitelem vnější komunikace. Zároveň se stal viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy. I před ním dnes stojí nová životní kapitola: Přijal totiž nabídku Zdeňka Bakaly vybudovat českou pobočku renomovaného think tanku Aspen Institut, v jehož správní radě sedí například Madeleine Albrigtová nebo Condoleeza Ricová, dvě bývalé ministryně zahraničí USA.

Stopáž37 minut
Rok výroby 2012
 ST